Wystawa o starym i nowym Zawodziu

dodane: czwartek 24 września 2015

Zawodzie, dawna podwrzesińska wieś folwarczna, a później część Wrześni, jest tematem najnowszej wystawy w Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich. W trakcie inauguracji wystawy odbyła się premiera publikacji „Zawodzie Wrzesińskie stara-nowa dzielnica”, wydanej nakładem muzeum.
Wystawa to część obchodów Europejskiego Dnia Dziedzictwa, którego tegorocznym motywem przewodnim było „Utracone dziedzictwo”. Przed oficjalnym otwarciem ekspozycji odbył się ponad dwugodzinny rajd pieszy po terenach dawnego Zawodzia.
Podczas inauguracji dyrektor Sebastian Mazurkiewicz, ubrany w historyczny strój wrzesiński (autorem rekonstrukcji jest Ryszard Zjeżdżałka) wręczył dyplomy i podziękowania współautorom książki o Zawodziu, osobom udostępniającym materiały oraz instytucjom, które pomogły przy organizacji rajdów towarzyszących wystawie.
Publikacja to cykl artykułów historyków oraz osób związanych z dawnym wrzesińskim Zawodziem. Sporą gratką był zaprezentowany podczas otwarcia reportaż Studia Telewizji Osiedlowej z 1993 roku, poświęcony mieszkańcom czworaków folwarcznych z Zawodzia, posługującym się dawną gwarą wrzesińską.
Na ekspozycji można zobaczyć zarówno historyczne fotografie budynków oraz zakładów, które swoją siedzibę miały na Zawodziu, jak i narzędzia, jakimi posługiwali się ówcześni mieszkańcy - pług wrzesiński, żarno czy maszynkę do wyrobu ciastek itp.
Publikacja „Zawodzie stara-nowa dzielnica” została dofinansowana przez APART Opieszyn i NOWBUD Września.
Ekspozycja będzie czynna do końca października. (muz)

Fotorelacja: