Wrześnianie upamiętnili Straż Obywatelską

dodane: piątek 23 października 2015

Już po raz czwarty Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich włączyło się do akcji Zapal Znicz Pamięci, zainicjowanej przez Radio Merkury i Instytut Pamięci Narodowej. W tym roku upamiętniono postać Józefa Skoniecznego oraz członków wrzesińskiej Straży Obywatelskiej.
Znicze zapłonęły na płycie pomnika 68. Pułku Piechoty oraz na nagrobku Antoniego Zamysłowskiego, wiceburmistrza Wrześni i inicjatora powołania Straży Obywatelskiej. Przy dawnej strzelnicy upamiętniono braci kurkowych, którzy w 1939 roku stanowili trzon Straży Obywatelskiej, a później licznie włączyli się w obronę Ojczyzny.
W akcji Zapal Znicz Pamięci wzięli udział mieszkańcy Wrześni, bracia kurkowi, a ze strony władz samorządowych zastępca burmistrza Wrześni, Artur Mokracki.
(muz)