97. rocznica Powstania Wielkopolskiego

dodane: poniedziałek 28 grudnia 2015

27 grudnia 2015 r. odbyły się uroczystości 97. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Wrzesińskie świętowanie rozpoczęło się przed południem Biegiem Powstańców Wielkopolskich zorganizowanym przez Zespół Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Wielkopolskich. W biegu wzięło udział około 200 uczestników. Główne obchody rozpoczęły się wieczorem mszą świętą w kościele farnym. Po zakończeniu liturgii odbył się krótki koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru pod dyrekcją Przemysława Piechockiego. W trakcie koncertu wykonano Marsyliankę Wielkopolską oraz kolędy ze słowami ułożonymi przez powstańców wielkopolskich. Ks. Mieczysław Kozłowski, proboszcz fary, poświęcił odnowiony krzyż z 1923 roku, który wisi na zewnętrznej ścianie świątyni. Następnie uczestnicy przeszli na cmentarz parafialny przy asyście rac zapalonych przez kibiców Lecha Poznań. Przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich odśpiewano hymn narodowy, złożono kwiaty oraz zapalono znicze. W uroczystościach wzięli udział mieszkańcy Wrześni, delegacje stowarzyszeń, partii politycznych, harcerzy, kibiców oraz władz samorządowych reprezentowanych przez burmistrza Wrześni Tomasza Kałużnego, zastępcę Artura Mokrackiego, wicestarostę wrzesińskiego Waldemara Grzegorka, przewodniczącego Rady Powiatu Grzegorza Kaźmierczaka oraz przewodniczącego Rady Miejskiej we Wrześni, Waldemara Grześkowiaka. (muz)