Spotkanie z kulturą żydowską

dodane: wtorek 20 października 2009

W ramach Wrzesińskich Spotkań z Kulturą Żydowska i Muzyką Louisa Lewandowskiego w piątkowe popołudnie, 16 października 2009 r., w muzeum regionalnym odbyło się sympatyczne i ciekawe spotkanie. W swoisty klimat swoją prelekcją o dziejach wrzesińskich Żydów od średniowiecza do końca I wojny światowej zebranych wprowadził dyrektor placówki – Sebastian Mazurkiewicz. Następnie Bolesław Święciochowski, prezes Wrzesińskiego Towarzystwa Kulturalnego, zaprezentował nową pozycję wydawniczą z serii Biblioteczki WTK – książkę pt. „Ludność żydowska we Wrześni w latach 1919-1939” autorstwa Leopolda Kostrzewskiego. Przedstawił osobę autora oraz zawartość publikacji. Rzecz została wydana dzięki pomocy finansowej Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego. Każdy z przybyłych na spotkanie gości otrzymał egzemplarz wydawnictwa. Niestety Leopold Kostrzewski z powodów zdrowotnych nie mógł przybyć do muzeum. Jednak z uczestnikami prezentacji spotkał się dzięki filmowemu nagraniu wywiadu. Później efekty swojej pracy w ramach programu edukacyjnego „Spreading the Dialog” przedstawiła młodzież z klasy I b Liceum Ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza we Wrześni pod kierunkiem Teresy Jabłońskiej, nauczyciela historii.