Hołd Żołnierzom Wyklętym

Hołd Żołnierzom Wyklętym

data dodania: czwartek 3 marca 2016

Od 2011 roku 1 marca obchodzony jest jako święto narodowe – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia wspomina się członków antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni, lecz kontynuowali walkę z nowym systemem. Patronat honorowy nad tegorocznym świętem objął Prezydent RP. Mieszkańcy Wrześni licznie oddali hołd Żołnierzom Wyklętym.
Uroczystości, które odbyły się we 1 marca, rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Patriotów Ziemi Wrzesińskiej torturowanym i mordowanym przez funkcjonariuszy UB. Kolejnym punktem była msza święta sprawowana w kościele farnym. Liturgii przewodniczył i kazanie wygłosił ks. dziekan Mieczysław Kozłowski.

Główna część uroczystości odbyła się przed dawnym wrzesińskim więzieniem, gdzie przetrzymywani byli wrzesińscy Żołnierze Wyklęci. Przemysław Hirschfeld, przewodniczący Społecznego Komitetu Upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych, odczytał list Prezydenta RP Andrzeja Dudy kierowany do organizatorów i uczestników uroczystości. W zgromadzeniu wzięli udział członkowie rodzin Żołnierzy Wyklętych z całej Polski, parlamentarzyści – posłowie: Krzysztof Ostrowski i Bartosz Józwiak, przedstawiciele biura poselskiego Pawła Arndta, samorządowcy: burmistrz Wrześni Tomasz Kałużny, jego zastępcy Artur Mokracki i Karol Nowak, starosta Dionizy Jaśniewicz, wicestarosta Waldemar Grzegorek, poczty sztandarowe, reprezentanci instytucji i organizacji oraz mieszkańcy Wrześni. W trakcie uroczystości Tomasz Sypniewski mówił o poszukiwaniach historycznej prawdy o losach bohaterów. Wystąpił również przedstawiciel rodziny Kosieradzkich, który ze łzami w oczach wspominał gehennę swojego niezłomnego stryja, ofiary ubeckich tortur.
 

Na ziemi wrzesińskiej podziemiem antykomunistycznym kierowali Lucjan Najrzał ps. Marynarz oraz Leon Wesołowski ps. Wichura, dowódcy formacji zbrojnej Zielony Trójkąt. Lucjan Najrzał, urodzony w 1921 roku, to absolwent wrzesińskiego liceum. Konspirację rozpoczął w czasie II wojny światowej, zaprzysiężony do konspiracji AK-owskiej w 1945 roku, współtwórca i dowódca formacji Zielony Trójkąt działającego na terenie powiatów wrzesińskiego, gnieźnieńskiego, konińskiego i mogileńskiego oraz innych ościennych. Oddział wsławił się wieloma brawurowymi akcjami, najsłynniejsza to dywersja na wrzesiński pomnik Armii Czerwonej przeprowadzona 13 lipca 1945 roku. 31 lipca 1945 roku został aresztowany przez PUBP w Gnieźnie i przekazany do Wrześni. Był przetrzymywany w miejscowym więzieniu, gdzie był torturowany. Sąd w Poznaniu wyrokiem z 25 września 1945 roku skazał go na karę śmierci. Wyrok został wykonany najprawdopodobniej 31 października 1945 roku. Leon Wesołowski - urodzony 6 kwietnia 1924 roku w Gutowie Wielkim. W czasie II wojny światowej przebywał w Sokołowie Podlaskim, gdzie walczył w partyzantce. Po zakończeniu wojny Leon Wesołowski wrócił w rodzinne strony z misją stworzenia partyzantki walczącej z nowym systemem totalitarnym. W tym celu w maju 1945 roku nawiązał kontakt z Lucjanem Najrzałem. Wspólnie z Marianem Kosieradzkim uczestniczył w akcji dywersyjnej na pomnik Armii Czerwonej. Oddział dowodzony przez Leona Wesołowskiego stoczył również kilka potyczek z oddziałami UB i Armii Czerwonej. W drugiej połowie sierpnia 1945 r. Wesołowski wymknął się z obławy w Gorzykowie i Niechanowie. Zabił oficera PUBP w Gnieźnie, a kierowcę w ciężko ranił. Leon Wesołowski zginął w zastawionej na niego obławie w Strzelnie, broniąc się do samego końca. Pogrzeb odbył się 24 listopada 1945 roku.
Na budynku dawnego więzienia 1 marca odsłonięto tablicę upamiętniającą członków antykomunistycznego podziemia niepodległościowego przetrzymywanych i torturowanych we wrzesińskim więzieniu. Warto przytoczyć ich nazwiska: Albin Piasecki ps. Jacek, Edward Jagła ps. Sęp, Edward Weiss, Józef Mazurek ps. Skoczek, Lucjan Najrzał ps. Marynarz, Marian Kosieradzki ps. Dąb, Michał Głębocki, Mieczysław Małecki ps. Huragan, ppor. Leon Wesołowski ps. Wichura, Regina Zielińska ps. Alicja, Wacław Skikiewicz ps. Groźny, Wojciech Walczak.
 

Wartę przy tablicy pełnili członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Niezłomni”. Organizatorami uroczystości byli: Burmistrz Miasta i Gminy Września, Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich oraz Społeczny Komitet Upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych we Wrześni. (muz)

 

 


Nasi partnerzy:

  • Września
  • Powiat Wrzesiński
  • Wrzesiński Ośrodek Kultury
  • Biblioteka we Wrześni
  • PTTK Września

© Copyright 2014 www.muzeum.wrzesnia.pl All Rights Reserved
Projekt i wykonanie: HEDRYCH.pl