Odsłonięcie tablicy ku czci Louisa Lewandowskiego

dodane: piątek 23 października 2009

W niedzielne popołudnie 18 października przy dawnej ulicy Żydowskiej (dziś Fabrycznej) we Wrześni nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej narodziny Louisa Lewandowskiego. Był to żydowski kompozytor i kantor muzyki synagogalnej, który urodził się we Wrześni 3 kwietnia 1821 r. Odsłonięcie tablicy było punktem kulminacyjnym Spotkań z Kulturą Żydowską i Muzyką Louisa Lewandowskiego. Uroczystość uświetnił swoim śpiewem Chór Synagogi pod Biały Bocianem z Wrocławia pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka, który wykonał „Hallelujah” (Psalm 150). Wśród zebranych znaleźli się członkowie poznańskiej żydowskiej gminy wyznaniowej z Alicją Kobus na czele. Zgromadzonych przywitała Grażyna Augustin, koordynator Spotkań. Następnie Sebastian Mazurkiewicz, dyrektor muzeum, przedstawił życiorys Louisa Lewandowskiego. Głos zabrali także starosta Dionizy Jaśniewicz, burmistrz Tomasz Kałużny oraz Leszek Burzyński, prezes Klubu Twórczości Różnej „Cóś innego”. Podziękowania ze strony gminy żydowskiej złożyła Alicja Kobus. Odsłonięcia tablicy dokonali wspólnie starosta i burmistrz. Po uroczystości zebrani udali się do kościoła farnego, gdzie odbył się koncert muzyki Louisa Lewandowskiego w wykonaniu Chóru Synagogi pod Biały Bocianem.