Wizyta Lesa Celestyna Bachorza

dodane: piątek 30 października 2009

W piątkowe popołudnie 30 października w muzeum gościł Les C. Bachorz, zamieszkały w Kanadzie prezes Fundacji Dzieci Wrzesińskich. L. C. Bachorz jest także Honorowym Obywatelem Wrześni (1996) oraz Wielkopolaninem Roku 1999. Podczas wizyty gość zwiedził ekspozycje muzealne, obejrzał film „Kultura Pruska”, prezentację „Swastyka nad miastem”, a także przekazane przez siebie do zbiorów muzealnych eksponaty: m.in. płycinę srebrną wykonaną w Moskwie w 1836 r., ze srebrnej złoconej blachy, oprawionej w lipową ramę ze sceną „Podwyższenia Żywotwórczego Krzyża Pańskiego" oraz obraz Jerzego Kossaka „Kapitulacja wojsk niemieckich przed powstańcami śląskimi na Górze Św. Anny", namalowany w Polsce w 1937 r. Gościowi towarzyszyli: Leszek Bachorz, bratanek, Waldemar Grześkowiak, zastępca burmistrza Wrześni, Tadeusz Świątkiewicz, sekretarz miasta oraz Sebastian Mazurkiewicz, dyrektor muzeum. Poruszano temat rozwoju internetu, zmian zachodzących w naszym mieście, historii osobistej gościa oraz działalności Fundacji Dzieci Wrzesińskich. Przypomnijmy, że celem fundacji jest promowanie inicjatyw w dziedzinie oświatowej, kulturalnej, społecznej i ekonomicznej dla lepszego wychowywania i kształcenia dzieci i młodzieży z regionu wrzesińskiego.