Rekordowa Noc Muzeów

data dodania: środa 18 maja 2016

15 maja wieczorem wrzesińskie muzeum odwiedziły tłumy zwiedzających. Powodem była Noc Muzeów oraz inauguracja wystawy „Tonsil. 70 lat brzmienia”.  Tonsil, niegdyś czołowy producent głośników i sprzętu nagłośnieniowego, w okresie PRL-u był największym zakładem we Wrześni i okolicy. Jego modelowy produkt, kolumny Altus, zyskały wielu miłośników nie tylko w Polsce. Dzisiaj, gdy zakład-matka już nie istnieje, wrzesińskie muzeum postanowiło przypomnieć jego historię. Wystawa to wspólny efekt pracy zarówno placówki muzealnej, jak i wielu byłych pracowników Tonsilu, którzy chętnie udostępnili materiały z własnych zbiorów. Na ekspozycji można podziwiać szereg głośników, medali, fotografii oraz dokumentów. Dużą atrakcja dla zwiedzających był pokaz możliwości nowych Altusów, produkowanych przez tzw. nowy Tonsil. Ze współczesnymi kolumnami konkurował dźwięk płynący z magnetofonu szpulowego „Wilga”, rok produkcji 1959.
Na inauguracji obecni byli dawni pracownicy Tonsilu oraz przedstawiciele władz samorządowych. Przybyli na wystawę mieli również możliwość obejrzeć stałą ekspozycję muzeum, w tym historyczną izbę lekcyjną.

Wystawa poświęcona Tonsilowi będzie czynna do końca czerwca. Wstęp wolny
(muz)