Muzeum Września
Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich
we Wrześni, ul. Dzieci Wrzesińskich 13
62-300 Września
tel: 61 43 60 192
e-mail: muzeum@wrzesnia.pl
NIP: 789-15-15-375 REGON: 630284410

Aktualnosci

nasi partnerzy
Rocznica wielkiego wydarzenia

Rocznica wielkiego wydarzenia

dodane: wtorek 24 maja 2016

W piątek, 20 maja Września uczciła 115. rocznicę bohaterskiego Strajku Dzieci Wrzesińskich. Postawa dzieci z Katolickiej Szkoły Ludowej, które w 1901 r. stawiły opór brutalnej germanizacji dała nadzieję wielu Polakom żyjącym w zaborze pruskim iż można pokonać potężną machinę niemieckich represji.
Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się mszą świętą sprawowaną w kościele farnym, której przewodniczył biskup Krzysztof Wętkowski.

- Bierzcie przykład z patriotyzmu waszych rówieśników sprzed 115 lat by w przyszłości w razie potrzeby również zaświadczyć o polskości – apelował do zgromadzonych w świątyni uczniów biskup Krzysztof Wętkowski.

Warto dodać iż w farze w 1901 roku posługę kapłańską pełnił ks. Jan Laskowski duchowy opiekun strajkujących dzieci, który za swoją postawę był przez Niemców represjonowany.

Po zakończeniu Eucharystii delegacje na czele z biskupem Wętkowskim, wrzesińskimi władzami samorządowymi, pocztami sztandarowymi oraz mieszkańcami Wrześni przemaszerowali przed pomnik Dzieci Wrzesińskich. Szczególnie efektownie prezentowali się uczniowie z Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 2, która nosi imię Dzieci Wrzesińskich. Udział w uroczystościach brała cała szkolna społeczność.

Uroczystość przed pomnikiem poprowadził dyrektor muzeum Sebastian Mazurkiewicz, natomiast okolicznościowy referat przedstawił Szymon Adamczyk, adiunkt muzealny. Na rozpoczęcie odśpiewano hymn narodowy zaś na zakończenie „Rotę”. Oficjalne delegacje złożyły wiązanki kwiatów.
W imieniu Kurkowego Bractwa Strzeleckiego prezes tej organizacji Marek Przyjemski oddał salwę honorową z armatki.

Ostatnim etapem uroczystości było odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej w dawnej Katolickiej Szkole Ludowej (dzisiaj muzeum) upamiętniającej Prymasa Polski abp Edwarda Likowskiego, urodzonego we Wrześni i najbardziej znamienitego ucznia tej szkoły.

(muz)





WIRTUALNIE I TRÓJWYMIAROWO po Muzuem we Wrześni

NASI PARTNERZY

nasi partnerzy

Dane kontaktowe

nasi partnerzy

Godziny otwarcia

nasi partnerzy

Na skróty

nasi partnerzy
© Copyright 2022 www.muzeum.wrzesnia.pl All Rights Reserved

Projekt i wykonanie: AJT Project