Prelekcja o Poznańskim Czerwcu 56

data dodania: wtorek 28 czerwca 2016

W niedzielny wieczór, 26 czerwca w Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich odbyła się prelekcja na temat zrywu poznańskich robotników w czerwcu 1956 roku i udziału w nim Stanisława Matyi. Prelekcję wygłosiła dr hab. Elżbieta Wojcieszak, pracownik Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej oddział w Poznaniu. Zryw poznańskich robotników w czerwcu 1956 roku to pierwsze masowe wystąpienie polskiej społeczności przeciwko władzy komunistycznej. Mimo iż zryw został brutalnie i krwawo spacyfikowany przez komunistów pamięć o nim stała się podstawą do późniejszych znacznie większych form oporu Polaków w tym powstania NSZZ „Solidarność” w 1980 r. Znaczącą rolę w Poznańskim Czerwcu 56 odegrał Stanisław Matyja urodzony we Wrześni, robotnik poznańskiego HCP.
Po prelekcji trwała ożywiona dyskusja. (muz)