Sylwester w muzeum
dodane: poniedziałek 4 stycznia 2010Niemcy, Francuzi, Białorusini, Ukraińcy i Polacy, uczestnicy 32. Europejskiego Spotkania Młodych Wspólnoty z Taizé odbywającego się w Poznaniu, sylwestrowy poranek spędzili w Muzeum Regionalnym we Wrześni.
Blisko 70-osobową grupę w progi muzeum przywiódł ks. Piotr Froelich, wikariusz z parafii Św. Ducha.
Gości sprawnie podzielono na trzy grupy – część zwiedzała wystawę czasową „Swastyka nad miastem”, a pozostali zapoznawali się z ekspozycją stałą.
Chwilę skupienia przeżyli oglądając 8-minutowy film pt. „Pruska kultura”, zainteresowanie wzbudziła rzeźba Andreoli i związana z nią legenda, a salwy śmiechu przenośna, acz bardzo stylowa przenośna toaleta.
- Cieszę się, że zawitała do muzeum młodzież wychowana w tradycji prawosławnej, protestanckiej i katolickiej, pochodząca z różnych kręgów kulturowych. Byłem pozytywnie zaskoczony ich wiedzą na temat Polski – mówi Sebastian Mazurkiewicz, dyrektor muzeum. – Co ciekawe, nie był im obcy temat dzieci wrzesińskich.
Na pamiątkę każdy z gości otrzymał broszurę „Września. Historia – Zabytki – Legendy” oraz komplet folderów w kilku językach.
W sumie we Wrześni przebywało 84 uczestników spotkania rozlokowanych w Gozdowie i wszystkich wrzesińskich parafiach, którymi opiekowało się 30 wolontariuszy. Wizyta w muzeum nie była jedynym kulturalnym akcentem programu pobytu. Przed wielonarodowościową grupą, w której jednakowoż przeważali Polacy, wystąpił Chór „Lutnia”, a Święto Narodów połączone z powitaniem nowego roku zorganizowano w Gimnazjum nr 2.
Wizyta wspólnoty z Taizé to nie jedyny moment, kiedy muzeum gości dalekich przybyszy. Także w grudniu mieliśmy okazję przyjąć w salach zainteresowanego historią Argentyńczyka, który w towarzystwie przyjaciółki z Hiszpanii i znajomej z Polski z wielką atencją analizował każdy szczegół ekspozycji.