Otwarcie wystawy „Policja budowlana”

dodane: wtorek 22 marca 2022

W piątek 18 marca 2022 r. w Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich odbyło się otwarcie wystawy „Policja budowlana. Zrealizowane i niezrealizowane projekty urbanistyczne miasta Września z lat 1793-1945”. Policja budowlana to urząd z okresu zaborów oraz międzywojnia zajmujący się nadzorem budowlanym. Wrzesińskie muzeum zgromadziło 302 teczki wytworzone przez ten urząd dotyczące poszczególnych nieruchomości we Wrześni. Na wystawie zaprezentowano przykładowe projekty architektoniczne i urbanistyczne, dokumenty, mapy, fotografie, opisy ułożone w następujące zakresy: zmiany granic miasta, trakty komunikacyjne, ulice i place, osiedla mieszkalne, domy mieszkalne, zakłady rzemieślnicze i przemysłowe, zieleń miejska, cmentarze, mała architektura, stosunki hydrologiczne. Podczas otwarcia wystawy dyrektor muzeum Sebastian Mazurkiewicz wygłosił wykład o „Wójtach Wrześni i ich folwarku”. Prelegent przedstawił historie urzędu wójtowskiego we Wrześni oraz losy folwarku wójtowskiego i jego parcelację pod budowę nowych osiedli mieszkalnych. Wystawie towarzyszy katalog, który można zakupić w muzeum. Patronat honorowy nad wystawą sprawuje Tomasz Kałużny, Burmistrz Miasta i Gminy Września. Z projektami wrzesińskiej policji budowlanej można zapoznać się w dniach i godzinach udostępniania ekspozycji muzealnych. Wstęp wolny.