Muzeum Września
Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich
we Wrześni, ul. Dzieci Wrzesińskich 13
62-300 Września
tel: 61 43 60 192
e-mail: muzeum@wrzesnia.pl
NIP: 789-15-15-375 REGON: 630284410

Aktualnosci

nasi partnerzy
WYSTAWA GIORGIO DE CHIRICO

WYSTAWA GIORGIO DE CHIRICO

dodane: poniedziałek 2 maja 2022

Wystawa Giorgio de Chirico  Metafizyczna Zagadka Sztuki Klasycznej   Po raz pierwszy we Wrześni zagości wyjątkowa wystawa Giorgio de Chirico « Metafizyczna zagadka sztuki klasycznej ». Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 6 maja 2022 r.
do 7 sierpnia 2022 r. w godzinach otwarcia ekspozycji muzealnej i zaprezentowane będą na niej oryginalne grafiki autorstwa Giorgio de Chirico.

Giorgio De Chirico (1888 – 1978) był wybitnym włoskim malarzem, pisarzem, scenografem teatralnym, rzeźbiarzem i rytownikiem. Stanowił ważne źródło inspiracji dla wielu europejskich artystów doby międzywojnia, oraz dla nowego powojennego pokolenia malarzy.

Wystawa „Metafizyczna zagadka sztuki klasycznej jest złożona z 53 oryginalnych prac autorstwa Giorgio de Chirico pochodzących z prywatnej kolekcji z Francji. Ekspozycja składa się z 26 prac z kolekcji „Iliada”, 24 prac z kolekcji „Hebdomeros” oraz 3 oddzielnych prac o różnej tematyce. Wystawa pokazuje kluczowe aspekty twórczości Giorgio de Chirico.
Krytycy sztuki dzielą jego twórczość na trzy okresy: metafizyczny, klasyczny i neometafizyczny. Zwolennicy dzieł metafizycznych umniejszają rolę i wartość klasycznych dzieł De Chirico. Koncepcja naszej wystawy opiera się na przekonaniu samego artysty, który nie uznawał takich podziałów, uważając wszelkie style sztuk wizualnych za organiczne i podobnie wyrażające jego artystyczne idee. W sztuce klasycznej De Chirico dostrzegał możliwość realizacji artystycznych pomysłów podobnych do tych, które realizował w obrazach metafizycznych. Każda z jego prac wykonanych w nurcie „sztuki klasycznej” wzbudza poczucie jakoby rzeczywistość i realizm zostały przekute w złowieszczo bezgłośne i puste tło dla rozgrywających się acz niewidzialnych dramatów. Swoista tajemniczość wywołuje nastrój nostalgii czy melancholii, tak jakby widz przeczuwał następstwa doniosłego wydarzenia - gdy czujemy nieuchronność jakiegoś czynu, przepełnia nas uczucie niepokoju.
Poprzez dzieło sztuki wymykamy się wszelkim ludzkim ograniczeniom i tworzymy metafizyczny obraz prawdziwej natury rzeczy. Bez względu na to, jakiego języka wizualnego używa, De Chirico zawsze stawia sobie jeden cel.
Jak sam mówił : „Każda rzecz ma dwa oblicza. Jedno aktualne - to, które zwykle widzimy i które jest widzialne dla ogółu. Drugie - widmowe czy też metafizyczne oblicze widziane tylko przez jednostki w momentach jasnowidzenia i metafizycznej abstrakcji, jak w przypadku niektórych ciał kryjących się pod warstwami, przez które nie przenika światło słoneczne. A jednak są one widoczne, na przykład dzięki promieniom rentgena czy innym podobnym środkom.”

Organizatorem wystawy jest Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich przy współpracy
z firmą Art Expo S.I.A i jest przeznaczona dla wszystkich miłośników sztuki.
WIRTUALNIE I TRÓJWYMIAROWO po Muzuem we Wrześni

NASI PARTNERZY

nasi partnerzy

Dane kontaktowe

nasi partnerzy

Godziny otwarcia

nasi partnerzy

Na skróty

nasi partnerzy
© Copyright 2022 www.muzeum.wrzesnia.pl All Rights Reserved

Projekt i wykonanie: AJT Project