WRZESIŃSKA „NOC MUZEÓW”

dodane: środa 18 maja 2022

WRZESIŃSKA „NOC MUZEÓW”
Podczas tegorocznej edycji „Nocy Muzeów” we Wrześni (14 maja) zaprezentowano pozyskane do zbiorów w ostatnich 10 latach kroniki z II poł. XX w. prowadzone przez różne podmioty. Kroniki te to niezwykle ciekawy materiał źródłowy do życia politycznego, gospodarczego, społecznego i kulturalnego ziemi wrzesińskiej. Szczególnie ciekawe są zamieszczone w nich fotografie. Wiele z nich wykonał Dionizy Zdziabek, długoletni dziennikarz i działacz kulturalny we Wrześni. Kroniki przedstawiane były w muzealnym archiwum mieszczącym się na poddaszu. Równocześnie można było zwiedzić ekspozycję stałą oraz ekspozycję czasową prezentującą zrealizowane i niezrealizowane projekty urbanistyczne miasta Września z lat 1793-1945. Na wrzesińskiej nocy muzeów, zagościły m.in. osoby ze Szczecina, Bydgoszczy, Torunia czy Piotrkowa Trybunalskiego. Z oferty muzealnej skorzystały 123 osoby.