OBCHODY ROCZNICY STRAJKU SZKOLNEGO

dodane: piątek 27 maja 2022

OBCHODY ROCZNICY STRAJKU SZKOLNEGO
20 maja 2022 r. przypadała 121 rocznica Strajku Szkolnego Dzieci Wrzesińskich. Tego dnia upamiętniono to ważne wydarzenie w historii Polski i naszego miasta poprzez:

• RAJD DZIECI WRZESIŃSKICH
W ramach święta patrona Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Dzieci Wrzesińskich we Wrześni odbywał się XXXVI Rajd Turystyczny im. Dzieci Wrzesińskich. Jak corocznie uczniowie ze SSP nr 2 oraz inne grupy przybyłe na rajd odwiedziły Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich. Podczas rajdu uczestnicy mieli także zadania do wykonania.

• HOŁD WETERANOM - UCZESTNIKOM STRAJKU
Pracownicy muzeum, dyrektor Sebastian Mazurkiewicz i adiunkt muzealny Szymon Adamczyk, w imieniu społeczności miasta oddali hołd weteranom walk o wolności i niepodległość Polski – uczestnikom strajku szkolnego, których groby znajdują się na cmentarzach we Wrześni.

• ZŁOŻENIE KWIATÓW POD POMNIKIEM DZIECI WRZESIŃSKICH
Burmistrz Miasta i Gminy Września Tomasz Kałużny wraz z zastępcami Arturem Mokrackim i Karolem Nowakiem, oddali hołd uczestnikom strajku, przy pomniku bohaterskich dzieci. Pod pomnikiem obecni byli także: Wicestarosta Wrzesiński Waldemar Grzegorek dyrektor wrzesińskiego muzeum Sebastian Mazurkiewicz oraz uczniowie Samorządowej Szkoły Podstawowej
nr 2.

• PREMIERA FILMU "WRZEŚNIANIE W POWSTANIU WIELKOPOLSKM"
We Wrzesińskim Ośrodku Kultury odbyła się premiera filmu w reżyserii Antoniego Wojtkowiaka pt. „Wrześnianie w Powstaniu Wielkopolskim”. W filmie o powstańcach opowiadali Michał Pawełczyk, Sebastian Mazurkiewicz, Hanna Lisiak-Góźdź i Remigiusz Maćkowiak. W inscenizacjach udział brały grupy rekonstrukcji historycznych, a śpiew zapewnił chór uczniów Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Dzieci Wrzesińskich we Wrześni.

• PAMIĘĆ O SZYMONIE FURMANKU
W poniedziałek 23 maja 2022 r. wrzesińscy muzealnicy oddali hołd fotografowi Dzieci Wrzesińskich z 1901 r., skazanemu za rozpowszechnianie wizerunków strajkujących uczniów, który spoczywa na starym cmentarzu w Ostrowie Wielkopolskim.