ŻYDOWSKA PAMIĄTKA
dodane: piątek 15 lipca 2022ŻYDOWSKA PAMIĄTKA
Do zbiorów Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich trafił bardzo ciekawy obiekt historyczny. Jest to pergamin o wymiarach 76 cm na 47,8 cm z tekstem pisanym atramentem w języku hebrajskim w pięciu kolumnach zwinięty w rulon, najprawdopodobniej z przełomu XVIII i XIX w. Pierwsze skojarzenie było, że jest to fragment Tory. Po przetłumaczeniu i przeanalizowaniu tekstu stwierdzono, że są to fragmenty Miszny, czyli uporządkowanego zbioru tekstów prawa żydowskiego wyjaśniającego Torę.
Ten ciekawy zabytek trafił do muzeum jako dar od Tekli Hierowskiej ze Strzałkowa. Cała sprawa zadziała się dzięki jej wnuczce, Michalinie Szcześniak, uczennicy Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza we Wrześni, która przyniosła do szkoły pokazać przechowywany w domu rodzinnym manuskrypt. Do jego przekazania do zbiorów muzealnych namówił rodzinę Michaliny nauczyciel historii w „Sienkiewiczu” - Sławomir Szuba.
Pergamin ten jest o tyle cenny, że pamiątek po Żydach na ziemi wrzesińskiej jest bardzo niewiele. W muzeum można zobaczyć np. ketubę (tzn. intercyzę), czy macewę Rebecki Heilbrunn z 1890 r. Warto tutaj dodać, że młodzież z wrzesińskiego liceum Henryka Sienkiewicza co rok bierze udział w projektach dotyczących badania kultury żydowskiej na ziemi wrzesińskiej. Obiekt ten niewątpliwie przyczyni się do wzbogacenia poznawczego historii dawnych żydowskich mieszkańców naszego terenu.