KOBIETY W MUNDURACH

dodane: poniedziałek 15 sierpnia 2022

KOBIETY W MUNDURACH
W Święto Wojska Polskiego 15 sierpnia 2022 r. o godz. 17.00 w Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich odbyło się otwarcie wystawy z kolekcji Magdaleny Pijewskiej „Polki w mundurach”. Wystawa przygotowana jest w ramach projektu „Niepodległość jest kobietą. Ochotnicza Legia Kobiet i Przysposobienie Wojskowe Kobiet 1919-1939”. Kuratorka wystawy jest absolwentką Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Przygotowana wystawa ma za zadanie kultywowanie pamięci o bohaterskich Polkach, które wniosły swój wkład w odbudowę Rzeczypospolitej i niejednokrotnie przelewały za nią krew. Przybliża również historie formacji kobiecych, niesłusznie pozostających w cieniu regularnego Wojska Polskiego. Magdalena Pijewska wraz z siostrą Wiktorią przedstawiły gościom historię kobiet w przysposobieniu wojskowym oraz omówiły eksponowaną kolekcję. Na wystawie obejrzeć można materiały dokumentacyjne: dokumenty, legitymacje, dyplomy czy fotografie. Natomiast najciekawsze są zapewne prezentowane mundury i stroje kobiet przysposobienia wojskowego.

Wystawę oglądać można od 17 sierpnia do 30 września 2022 r. w dniach i godzinach udostępniania ekspozycji muzealnej.
Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!