DZIEŃ SOLIDARNOŚCI I WOLNOŚCI

dodane: środa 31 sierpnia 2022

DZIEŃ SOLIDARNOŚCI I WOLNOŚCI

31 sierpnia przypada święto państwowe Dzień Solidarności i Wolności. Ustanowione zostało w rocznicę porozumień sierpniowych 1980 r. dla upamiętnienia historycznego zrywu Polaków w walce o wolność i niepodległość przeciw systemowi komunistycznemu.

Pierwsza komórka NSZZ „Solidarność” we Wrześni powstała w Zakładach Wytwórczych Głośników TONSIL w I połowie września. Ze stoczni szczecińskiej z instrukcjami o tworzeniu nowych związków przyjechał Jerzy Pluciński. Kontakt ze stocznią nawiązano poprzez pracowników Meramontu. Komitet założycielski NSZZ „Solidarność” w Tonsilu liczył 36 osób. W jego skład wchodzili:
Andrzej Dębicki, Bronisława Gadzińska, Irena Grzelak, Grażyna Henel, Marek Hypki, Stanisław Ignaszak, Adam Janicki, Walentyna Janota, Emilia Janusz, Jan Koralewski, Krystyna Krakowiak, Bernard Kruk, Stefan Kruk, Henryk Kryszewski, Marek Kubiak, Czesław Łąbędzki, Telesfor Machiński, Edward Majchrzak, Ryszard Matuszak, Włodzimierz Mokracki, Stefan Nowak, Ryszard Olszak, Eugeniusz Orchowski, Czesław Pardela, Jerzy Pluciński, Krystyna Rau, Tadeusz Rosiński, Stanisław Siepielski, Kazimiera Sosińska, Bogdan Spychała, Teresa Stajkowska, Czesław Szymański, Ewa Torzewska, Elżbieta Weber, Jerzy Woś, Jerzy Zdziabek.

Źródło: F. Biernat, Historia Tonsilu, Września 2017.