Muzeum Września
Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich
we Wrześni, ul. Dzieci Wrzesińskich 13
62-300 Września
tel: 61 43 60 192
e-mail: muzeum@wrzesnia.pl
NIP: 789-15-15-375 REGON: 630284410

Aktualnosci

nasi partnerzy
PRZEKAZANIE NIEŚMIERTELNIKA

PRZEKAZANIE NIEŚMIERTELNIKA

dodane: piątek 4 listopada 2022

PRZEKAZANIE NIEŚMIERTELNIKA

W piątek 4 listopada 2022 r. w Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich miała miejsce skromna i jednocześnie podniosła uroczystość przekazania przez Sochaczewską Grupę Odkrywców Historii nieśmiertelnika żołnierza Stanisława Roszaka dla jego rodziny.  

Górna część nieśmiertelnika została odnaleziona przez członków Sochaczewskiej Grupy Odkrywców Historii na polach Bitwy nad Bzurą, z okresu wojny niemiecko-polskiej, która toczyła się od 9 do 22 września 1939 r. Na nieśmiertelnik odkrywcy natrafili na terenie miejscowości Budy Stare, gmina Młodzieszyn, powiat sochaczewski, województwo mazowieckie. Poszukiwania prowadzone przez Sochaczewską Grupę Odkrywców Historii posiadały zezwolenie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie delegatura w Płocku.

Równocześnie Łukasz Cichy, radny Rady Miejskiej we Wrześni, który także zajmuje się poszukiwaniami artefaktów rozpoczął działania na rzecz odnalezienia danych osoby, do której należał odnaleziony nieśmiertelnik. Udało ustalić się, że nieśmiertelnik należał do Stanisława Roszaka, urodzonego w 1904 r. w Nadarzycach, a zamieszkałego w Węgierkach. Jak się okazało Stanisław Roszak przyeżył wojnę. Trudno jednak określić w jaki sposób pozbył się nieśmiertelnika na polu bitwy.

Rozpoczęto więc poszukiwania rodziny żołnierza. Pomocy udzielili Jarosław Górski, inspektor w Urzędzie Miasta i Gminy we Wrześni, który jako pasjonat zajmuje się poszukiwaniami genealogicznymi oraz Mariusz Kozielski, nauczyciel w Zespole Szkół Specjalnych, znawca historii Gozdowa i okolic. Nawiązano kontakt z rodziną.

Członkowie Sochaczewskiej Grupy Odkrywców Historii postanowili przekazać nieśmiertelnik rodzinie Stanisława Roszaka. Za wskazaniem Sebastiana Mazurkiewicza, dyrektora Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich, odkrywcy zwrócili się do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie delegatura w Płocku z wnioskiem o wydanie zgody na przekazanie artefaktu rodzinie. Taką zgodę otrzymali. Mogło więc dojść formalnie i rzeczywiście do jego przekazania.

Z rąk członków Sochaczewskiej Grupy Odkrywców Historii nieśmiertelnik odebrała wnuczka Stanisława Roszaka - Małgorzata Głoczkowska wraz z synem Adamem. Spotkanie było bardzo wzruszające dla członków rodziny żołnierza. Było także okazją do pokazania innych pamiątek po Stanisławie Roszaku, takich jak: dokumenty, fotografie, zegarki czy nawet dwie trąbki.

Na zakończenie goście z Sochaczewa oraz rodzina Stanisława Roszaka otrzymali od Artura Mokrackiego, Zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Września oraz od dyrektora muzeum pamiątkowe upominki miejskie i muzealne.
 

Galeria

WIRTUALNIE I TRÓJWYMIAROWO po Muzuem we Wrześni

NASI PARTNERZY

nasi partnerzy

Dane kontaktowe

nasi partnerzy

Godziny otwarcia

nasi partnerzy

Na skróty

nasi partnerzy
© Copyright 2022 www.muzeum.wrzesnia.pl All Rights Reserved

Projekt i wykonanie: AJT Project