Muzeum Września
Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich
we Wrześni, ul. Dzieci Wrzesińskich 13
62-300 Września
tel: 61 43 60 192
e-mail: muzeum@wrzesnia.pl
NIP: 789-15-15-375 REGON: 630284410

Aktualnosci

nasi partnerzy
POZNAJ ZABYTKI SWOJEGO MIASTA: - OKRĘGOWY URZĄD CELNY

POZNAJ ZABYTKI SWOJEGO MIASTA: - OKRĘGOWY URZĄD CELNY

dodane: sobota 5 listopada 2022

POZNAJ ZABYTKI SWOJEGO MIASTA:
- OKRĘGOWY URZĄD CELNY
Września, ul. 3 Maja 8
 
We Wrześni jako mieście przygranicznym w okresie przynależności do Cesarstwa Niemieckiego działał Haupt-Zoll-Amt (Główny Urząd Celny - a konkretnie jako Okręgowy Urząd Celny). Obsługiwał on przejścia graniczne Cesarstwa Niemieckiego z Imperium Rosyjskim w powiatach: mogileńskim, gnieźnieńskim, witkowskim, wrzesińskim, jarocińskim i pleszewskim. Na parceli odkupionej od gminy ewangelickiej w latach 1901-1903 pobudowano nowy budynek urzędu. Jest to obiekt o typowej pruskiej architekturze urzędowej. Murowany z czerwonej palonej cegły. To piętrowy budynek z wysokim trójkątnym ryzalitem w północnej części elewacji frontowej. Nakrywa go dach namiotowy kryty dachówką ceramiczną. Główne wejście w południowej części elewacji frontowej spięte łukiem ostrym. Okna parteru i piętra spięte łukiem częściowym, zaś dwa okienka strychowe w ryzalicie spięte łukiem półkolistym. Obecnie obiekt w całości jest otynkowany.
 
28 grudnia 1918 r. budynek został przejęty przez powstańców wielkopolskich pod dowództwem Franciszka Kaczorowskiego. W okresie międzywojennym oraz powojennym funkcjonował tu Urząd Skarbowy we Wrześni, mieściły się też pomieszczenia użytkowane przez Zasadniczą Szkołę Rolniczą, Szkołę Podstawową Nr 2, Inspektorat Szkolny – późniejszy Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół, Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną, a także mieszkania. Aktualnie obiekt stanowi własność prywatną.
 
Obiekt ujęty jest w gminnej ewidencji zabytków (nr 00.040) oraz znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej historycznego układu urbanistycznego wpisanego do rejestru zabytków (nr rej. 295/Wlkp/A z 19.04.2006).

Galeria

WIRTUALNIE I TRÓJWYMIAROWO po Muzuem we Wrześni

NASI PARTNERZY

nasi partnerzy

Dane kontaktowe

nasi partnerzy

Godziny otwarcia

nasi partnerzy

Na skróty

nasi partnerzy
© Copyright 2022 www.muzeum.wrzesnia.pl All Rights Reserved

Projekt i wykonanie: AJT Project