WRZESIŃSKIE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

dodane: sobota 12 listopada 2022

WRZESIŃSKIE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada 2022 r. odbyły się we Wrześni uroczyste obchody Święta Niepodległości. Obchody o godzinie 9.30 rozpoczęło odsłonięcie na Rynku pamiątkowej tablicy poświęconej wizycie generała broni Józefa Hallera w 1934 r. Generał przybył do naszego miasta 9 września 1934 r. i dokonał tutaj uroczystego wręczenia sztandaru i dekoracji „Mieczami Hallerowskimi”. Jest to kolejna tablicy, która upamiętnia ciekawe wydarzenia z lokalnej historii.

Na odsłonięciu tablicy pokazano także zabytkowy, oryginalny sztandar z 1934 r. Sztandar przechowuje pieczołowicie rodzina Grzegorza Pietrzaka, dzięki któremu można było go zobaczyć. Na uroczystości obecni byli: inicjator tablicy pamiątkowej Tomasz Kałużny, Burmistrz Miasta i Gminy Września wraz z zastępcami Arturem Mokrackim i Karolem Nowakiem, autorzy przygotowywanej monografii o wrzesińskich hallerczykach: Michał Pawełczyk, Remigiusz Maćkowiak i Jarosław Górski, natomiast Hanna Lisiak-Góźdź łączyła się z nami duchowo. Nakreślenia sprawy tablic, sztandaru i monografii przedstawił Sebastian Mazurkiewicz, dyrektor Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich. Sztandar dumnie dzierżył poczet sztandarowy wystawiony przez ZHP Hufiec „Wrzos” we Wrześni.

Następnie o godzinie 10.00 w kościele farnym odprawiona zastała msza święta w intencji Ojczyny. Liturgię koncelebrowali ks. kan. Mieczysław Kozłowski, ks. kan. Kazimierz Kuczma i ks. Karol Świderski. Oprawę muzyczną zapewniła Wrzesińska Orkiestra Dęta. Po mszy świętej nastąpił przemarsz ulicami miasta pod pomnik 68 Pułku Piechoty. Uroczystość przy pomniku poprowadził Szymon Adamczyk, adiunkt Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich, członek Wrzesińskiego Towarzystwa Kulturalnego. Tutaj odśpiewano hymn narodowy, oddano hołd walczącym o niepodległą Ojczyznę poprzez złożenie wiązanek kwiatów, a na zakończenie odśpiewano „Rotę”. Uczestnicy uroczystości pod pomnikiem otrzymali także broszurę opisującą wizytę generała Józefa Hallera we Wrześni.