MICHAŁ PAWEŁCZYK WYRÓŻNIONY

dodane: czwartek 8 grudnia 2022

MICHAŁ PAWEŁCZYK WYRÓŻNIONY

Regionalista Michał Pawełczyk został wyróżniony Nekielskim Wyróżnieniem Kulturalnym DROGOSŁAW za całokształt działalności kulturalnej.

Michał Pawełczyk, ur. w 1947 r. w Nekli, zamieszkały we Wrześni, mgr inż., absolwent Politechniki Poznańskiej. Pracował w ZWG „Tonsil” i Urzędzie Miasta i Gminy we Wrześni oraz zakładach prywatnych. Obecnie na emeryturze.

Miłośnik historii regionalnej, zwłaszcza okresu I wojny światowej i powstania wielkopolskiego 1918-1919. Członek Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 i Nekielskiego Stowarzyszenia Kulturalnego. Aktywnie działa na rzecz upamiętniania powstańców wielkopolskich. Dzięki jego staraniom powstała baza powstańców wielkopolskich z regionu wrzesińskiego oraz zostały oznaczone mogiły powstańców w powiecie wrzesińskim znakiem powstańca. Jest także autorem m.in. publikacji o powstańcach wielkopolskich z Nekli, Strzałkowa, Miłosławia czy Orzechowa oraz o pomordowanych w Katyniu mieszkańcach ziemi wrzesińskiej. Obecnie na zamówienie Urzędu Miasta i Gminy we Wrześni wraz z Hanną Lisiak-Góźdź, Remigiuszem Maćkowiakiem i Jarosławem Górskim przygotowuje publikację o wrzesińskich hallerczykach.

Jego badania regionalne charakteryzują się niezwykłą dociekliwością źródłową. Jest częstym gościem Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich. Zawsze chętny do pomocy by udzielić informacji i wskazówek. Jego publikacje stanowią pokaźną część w regionalnej biblioteczce muzealnej.

Wyróżnienie przyznała komisja powołana przez Burmistrza Miasta i Gminy Nekla. DROGOSŁAW przyznawany jest osobom i podmiotom, które przyczyniają się do rozwoju kultury w gminie Nekla.

Gratulacje panu Michałowi składają dyrektor i pracownicy Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich.
Życzymy przede wszystkim zdrowia oraz radości z realizowanej pasji regionalisty!