Film Fundacji Dzieci Wrzesińskich:

dodane: piątek 9 grudnia 2022

FILM FUNDACJI DZIECI WRZESIŃSKICH: „NEKIELSKI SKARB”

Wrzesińscy muzealnicy Sebastian Mazurkiewicz i Krzysztof Marek Nowak w ramach działalności Fundacji Dzieci Wrzesińskich przygotowali film pt. „Nekielski Skarb”. Prezentacja filmu odbyła się w czwartek 9 grudnia 2022 r. w sali Nekielskiego Ośrodka Kultury. Sebastian Mazurkiewicz jako społeczny opiekun zabytków przygotował scenariusz oraz wystąpił w filmie jako przewodnik po kościele. Krzysztof Marek Nowak dokonał realizacji filmu jako reżyser i operator filmowy.

Licznie przybyłych gości powitała Lilla Pylak, prezes Fundacji Dzieci Wrzesińskich. Jako wstęp do filmu Sebastian Mazurkiewicz, społeczny opiekun zabytków, przedstawił prezentację o Julianie Łukomskim, architekcie, który zaprojektował nekielski kościół i także inne świątynie w Wielkopolsce. Po projekcji filmu Michał Pawełczyk dodał ciekawostkę – wskazał gdzie do dziś istnieją fragmenty poprzedniego drewnianego kościoła.

Film „Nekielski skarb” opowiada o najcenniejszym zabytku Nekli jakim jest kościół parafialny pw. św. Andrzeja Apostoła. To ciekawy pod względem architektury i sztuki obiekt. Z filmu można dowiedzieć się też o wcześniejszych nekielskich obiektach sakralnych. W filmie wystąpił również proboszcz parafii św. Andrzeja – ks. Wojciech Schejn oraz burmistrz Nekli – dr Karol Balicki, zaś fragment żywota św. Andrzeja czytał ks. Ryszard Trzaskawka, były wikariusz parafii. Film trwa 38 minut. Zrealizowany został dzięki uprzejmości ks. proboszcza Wojciecha Schejna. Produkcję filmu dofinansowała Gmina Nekla.