Muzeum Września
Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich
we Wrześni, ul. Dzieci Wrzesińskich 13
62-300 Września
tel: 61 43 60 192
e-mail: muzeum@wrzesnia.pl
NIP: 789-15-15-375 REGON: 630284410

Aktualnosci

nasi partnerzy
WIZYTA NA ZIEMI SOCHACZEWSKIEJ

WIZYTA NA ZIEMI SOCHACZEWSKIEJ

dodane: wtorek 20 grudnia 2022

WIZYTA NA ZIEMI SOCHACZEWSKIEJ

W piątek 16 grudnia 2022 r. wrzesińscy muzealnicy i eksploratorzy gościli z roboczą wizytą na Ziemi Sochaczewskiej. W Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie odbyło się spotkanie, na którym omówiono sprawę projektu „Powrót do domu” realizowanego przez Sochaczewską Grupę Odkrywców Historii i wrzesińskich regionalistów Łukasza Cichego – radnego Rady Miejskiej we Wrześni, Jarosława Górskiego – inspektora w Urzędzie Miasta i Gminy we Wrześni przy wsparciu Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich. Gospodarzem spotkania był Michał Górny – dyrektor Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie. Projekt ma na celu przekazywanie przez poszukiwaczy nieśmiertelników, czyli osobowych znaków identyfikacyjnych, odnalezionych na polach bitewnych nad rzeką Bzurą. Jest to miejsce gdzie we wrześniu 1939 r. walczyli z niemieckim najeźdźcą żołnierze Armii Poznań, w tym wojacy z 68 Pułku Piechoty, który stacjonował we Wrześni.

Dyrektor muzeum oprowadził gości z Wrześni po ekspozycji muzealnej prezentującej artefakty z bitwy nad Bzurą. Przy okazji zwiedzania nadarzyła się możliwość obejrzenia i dotknięcia grotu sztandaru 68 Pułku Piechoty odnalezionego w 1977 r. przez Marka Boczkowskiego na polach bitewnych.

Wrześnianie gościli także w Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej w Wyszogrodzie. Odbyła się tam uroczystość oficjalnego przekazania dwóch skarbów: 1) 93 srebrnych monet (dirhemów arabskich z VIII-IX wieku) odkrytych pod Słominem przez Michała Antczaka i Łukasza Cichego podczas realizacji programu telewizyjnego „Misja Skarb” oraz 2) srebrnych denarów cesarskich, czeskich, duńskich i nawet angielskich z XI wieku odkrytych przez Mateusza Sałatę. Podczas uroczystości zaprezentowano wykłady o monetach wczesnośredniowiecznych Lecha Trawickiego, dyrektora Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu oraz archeologa z Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej w Wyszogrodzie. Po wszystkim była okazja zapoznać się z zabytkami przekazywanymi do wyszogrodzkiego muzeum przez poszukiwaczy.
 
 
 

Galeria

WIRTUALNIE I TRÓJWYMIAROWO po Muzuem we Wrześni

NASI PARTNERZY

nasi partnerzy

Dane kontaktowe

nasi partnerzy

Godziny otwarcia

nasi partnerzy

Na skróty

nasi partnerzy
© Copyright 2022 www.muzeum.wrzesnia.pl All Rights Reserved

Projekt i wykonanie: AJT Project