Muzeum Września
Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich
we Wrześni, ul. Dzieci Wrzesińskich 13
62-300 Września
tel: 61 43 60 192
e-mail: muzeum@wrzesnia.pl
NIP: 789-15-15-375 REGON: 630284410

Aktualnosci

nasi partnerzy
104 ROCZNICA BOJU O SZUBIN

104 ROCZNICA BOJU O SZUBIN

dodane: piątek 13 stycznia 2023

104 ROCZNICA BOJU O SZUBIN

W środę 11 stycznia 2023 r. w Szubinie odbyła się uroczystość 104 rocznicy boju o to miasteczko podczas Powstania Wielkopolskiego w styczniu 1919 r. Główny punkt uroczystości odbył się na cmentarzu parafialnym przy mogile-pomniku powstańców wielkopolskich, gdzie oddano hołd walczącym o odzyskanie niepodległości spod niemieckiego jarzma i odmówiono modlitwę. Znicze pamięci i wiązanki kwiatów złożyli przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, reprezentant Instytutu Pamięci Narodowej, przedstawiciele szkół, organizacji i stowarzyszeń z ziemi pałuckiej. W imieniu społeczeństwa ziemi wrzesińskiej wiązankę kwiatów złożyli pracownicy Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich.

Kolejnym punktem uroczystości była akademia w sali dawnego Domu Polskiego – obecnie Muzeum Ziemi Szubińskiej. Tam młodzież ze szkół szubińskich przedstawiła dzieje narodu polskiego w walce z pruskim/niemieckim zaborcą, wspomniano także Dzieci Wrzesińskie. Po akademii otwarta została wystawa pt. „Szlakiem bitew i murali Frontu Północnego Powstania Wielkopolskiego 1918-1919”. Na planszach przedstawione są także murale znajdujące się w naszym regionie m.in. we Wrześni, Gozdowie, Kołaczkowie, Strzałkowie, Kostrzynie. Wicestarosta nakielski - Tomasz Miłowski i dyrektor muzeum - dr Kamila Czechowska złożyli specjalne podziękowania dla osób, które nadesłały fotografie murali. Z naszego terenu podziękowania otrzymali: Remigiusz Maćkowiak i Arkadiusz Sobczak. Jednocześnie prezentowane były publikacje o powstaniu wielkopolskim. Wśród nich dostrzec można było wydawnictwa dotyczące powstańców z ziemi wrzesińskiej autorstwa Antoniego Ciszaka czy Michała Pawełczyka.

Wrzesińscy powstańcy, którzy oddali życie lub zginęli z ran w boju o Szubin, spoczywają m.in. w zbiorowej mogile na cmentarzu parafialnym we Wrześniu.
Cześć ich pamięci!

Galeria

WIRTUALNIE I TRÓJWYMIAROWO po Muzuem we Wrześni

NASI PARTNERZY

nasi partnerzy

Dane kontaktowe

nasi partnerzy

Godziny otwarcia

nasi partnerzy

Na skróty

nasi partnerzy
© Copyright 2022 www.muzeum.wrzesnia.pl All Rights Reserved

Projekt i wykonanie: AJT Project