Muzeum Września
Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich
we Wrześni, ul. Dzieci Wrzesińskich 13
62-300 Września
tel: 61 43 60 192
e-mail: muzeum@wrzesnia.pl
NIP: 789-15-15-375 REGON: 630284410

Aktualnosci

nasi partnerzy
HOŁD POWSTAŃCOM STYCZNIOWYM

HOŁD POWSTAŃCOM STYCZNIOWYM

dodane: środa 25 stycznia 2023

HOŁD POWSTAŃCOM STYCZNIOWYM
W niedzielę 22 stycznia w 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego 1863-1864 władze samorządowe oraz przedstawiciele instytucji, szkół, organizacji i stowarzyszeń oddali hołd powstańcom. O godz. 10.00 na cmentarzu parafialnym przy ul. Gnieźnieńskiej we Wrześni na grobach weteranów Franciszka Tasiemskiego, Jana Krzywdzińskiego i Ludwika Szablikowskiego złożyli kwiaty oraz zapalili znicze m.in. przedstawiciele władz samorządowych: wiceburmistrzowie Artur Mokracki i Karol Nowak oraz wicestarosta Waldemar Grzegorek.

Następnie wrzesińscy muzealnicy z dyrektorem Sebastianem Mazurkiewiczem udali się do Poznania, gdzie oddali hołd powstańcom Edmundowi Callierowi (na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan) i Józefowi Grzymale Prądzyńskiemu (na Cmentarzu Jeżyckim).

O godz. 16.30 przy szczycie Sądu Rejonowego we Wrześni zaprezentowana została tablica historyczna upamiętniająca powstańców styczniowych z ziemi wrzesińskiej. W okresie powstania styczniowego w dawnym budynku ówczesnego sądu powiatowego więzieni byli a następnie sądzeni lub przekazani do więzień w Poznaniu czy Berlinie uczestnicy powstania oraz wspierający powatanie m.in. Bolesław Lutomski ze Stawu, Filip Skoraczewski z Miłosławia, Władysław Kosiński z Targowej Górki, Walerian Hulewicz z Młodziejewic, Napoleon Mańkowski z Rudek, Józef Prądzyński ze Stawu, ks. Hubert z Grabowa Królewskiego, Napoleon i Artakserkses Rekowscy z Gorazdowa, Jackowski z Pałczyna, Pilaski z Zielińca i Wilkoński z Graboszewa.

Po prezentacji tablicy w Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich odbyła się prelekcja Aliny Sokołowskiej z Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego w Poznaniu pt. „Wielkopolanie w Powstaniu Styczniowym”. W ciekawy sposób zostały zaprezentowane fakty udziału wielkopolan w powstaniu jeszcze mało znanym mieszkańcom Wrześni. Formą edukacji było także zaprezentowanie flag powstania styczniowego na budynku muzeum.

Galeria

WIRTUALNIE I TRÓJWYMIAROWO po Muzuem we Wrześni

NASI PARTNERZY

nasi partnerzy

Dane kontaktowe

nasi partnerzy

Godziny otwarcia

nasi partnerzy

Na skróty

nasi partnerzy
© Copyright 2022 www.muzeum.wrzesnia.pl All Rights Reserved

Projekt i wykonanie: AJT Project