HOŁD POWSTAŃCOM STYCZNIOWYM
dodane: środa 25 stycznia 2023HOŁD POWSTAŃCOM STYCZNIOWYM
W niedzielę 22 stycznia w 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego 1863-1864 władze samorządowe oraz przedstawiciele instytucji, szkół, organizacji i stowarzyszeń oddali hołd powstańcom. O godz. 10.00 na cmentarzu parafialnym przy ul. Gnieźnieńskiej we Wrześni na grobach weteranów Franciszka Tasiemskiego, Jana Krzywdzińskiego i Ludwika Szablikowskiego złożyli kwiaty oraz zapalili znicze m.in. przedstawiciele władz samorządowych: wiceburmistrzowie Artur Mokracki i Karol Nowak oraz wicestarosta Waldemar Grzegorek.
Następnie wrzesińscy muzealnicy z dyrektorem Sebastianem Mazurkiewiczem udali się do Poznania, gdzie oddali hołd powstańcom Edmundowi Callierowi (na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan) i Józefowi Grzymale Prądzyńskiemu (na Cmentarzu Jeżyckim).
O godz. 16.30 przy szczycie Sądu Rejonowego we Wrześni zaprezentowana została tablica historyczna upamiętniająca powstańców styczniowych z ziemi wrzesińskiej. W okresie powstania styczniowego w dawnym budynku ówczesnego sądu powiatowego więzieni byli a następnie sądzeni lub przekazani do więzień w Poznaniu czy Berlinie uczestnicy powstania oraz wspierający powatanie m.in. Bolesław Lutomski ze Stawu, Filip Skoraczewski z Miłosławia, Władysław Kosiński z Targowej Górki, Walerian Hulewicz z Młodziejewic, Napoleon Mańkowski z Rudek, Józef Prądzyński ze Stawu, ks. Hubert z Grabowa Królewskiego, Napoleon i Artakserkses Rekowscy z Gorazdowa, Jackowski z Pałczyna, Pilaski z Zielińca i Wilkoński z Graboszewa.
Po prezentacji tablicy w Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich odbyła się prelekcja Aliny Sokołowskiej z Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego w Poznaniu pt. „Wielkopolanie w Powstaniu Styczniowym”. W ciekawy sposób zostały zaprezentowane fakty udziału wielkopolan w powstaniu jeszcze mało znanym mieszkańcom Wrześni. Formą edukacji było także zaprezentowanie flag powstania styczniowego na budynku muzeum.