Muzealna „Izabella” za edukację

dodane: wtorek 28 lutego 2012

Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich znalazło się w gronie najlepszych placówek w województwie. 17 maja w Rezerwacie Archeologicznym w Gieczu marszałek wielkopolski Marek Woźniak wręczył statuetki i dyplomy „Izabella 2010”. Września wygrała w kategorii „działalność edukacyjna”.

Nagroda Wielkopolskie Przedsięwzięcie Muzealne „Izabella" przyznawana jest przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz Fundację Muzeów Wielkopolskich.
Nieprzypadkowo Wielkopolskie Przedsięwzięcie Muzealne to „Izabella”. Izabela Czartoryska kolekcjonowała pamiątki historyczne i... kochanków. Na szczęście pasja historyczna przeważyła. Jej Świątynia Sybilli w Puławach stała się w 1801 r. pierwszym polskim muzeum, którego ideę wyrażał napis na frontonie budynku: „Przeszłość przyszłości".
W ramach konkursu przyznawane są nagrody w czterech kategoriach: za działalność wystawienniczą, działalność edukacyjną, promocyjną i marketingową, działalność naukową i konserwatorską oraz działalność wydawniczą.

Pierwszą nagrodę za działalność edukacyjną, promocyjną i marketingową otrzymało Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich za program edukacyjny „Dokumentujemy dziedzictwo kulturowe Ziemi Wrzesińskiej". Obok Wrześni nagrodzone w tej kategorii zostały też Muzeum Okręgowe w Koninie, Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu i poznańskie Muzeum Sztuk Użytkowych.

Program edukacyjny „Dokumentujemy dziedzictwo kulturowe Ziemi Wrzesińskiej” realizowany jest w ramach powiatowego programu wspierania edukacji. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem sprawuje Dionizy Jaśniewicz, starosta wrzesiński. Autorem i koordynatorem programu jest Sebastian Mazurkiewicz, dyrektor wrzesińskiego muzeum. W edukacji uczestniczą uczniowie z Gimnazjum nr 1 im. M. Kopernika we Wrześni (opiekun Małgorzata Korfini-Stachnik), Zespołu Szkół w Otocznej (opiekun Mariusz Staszak), Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Zasutowie (opiekun Mirosław Kowalski) i Zespołu Szkół im. gen. A. Kosińskiego w Targowej Górce (opiekun Ewa Graczyk). Fundusze na prowadzenie programu pozyskuje i organizacyjnie wspiera Wydział Edukacji i Kultury Fizycznej Starostwa Powiatowego we Wrześni. (muz)