Muzeum Września
Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich
we Wrześni, ul. Dzieci Wrzesińskich 13
62-300 Września
tel: 61 43 60 192
e-mail: muzeum@wrzesnia.pl
NIP: 789-15-15-375 REGON: 630284410

Aktualnosci

nasi partnerzy
POZNAJ ZABYTKI SWOJEGO MIASTA: DOM - Września, ul. Warszawska 10

POZNAJ ZABYTKI SWOJEGO MIASTA: DOM - Września, ul. Warszawska 10

dodane: wtorek 31 stycznia 2023

POZNAJ ZABYTKI SWOJEGO MIASTA:
DOM
Września, ul. Warszawska 10
 
Dom mieszkalno-usługowy wzniesiony w 1815 r. na narożu dawnej ulicy Gutowskiej (Słupeckiej, Pocztowej, Warszawskiej, Lenina) i dawnej ul. Ewangelickiej (3 Maja) na terenie należącym wówczas do wsi Opieszyn. W 1845 r. włączony w granice miasta Wrześni.
 
Od południa do budynku przylegają dwie oficyny, zaś podwórko ogrodzone jest wysokim murem z bramką. Budynek został wzniesiony na planie prostokąta, budowany z cegły na podmurówce z kamieni polnych. Posiada częściowe podpiwniczenie. Ściany wewnętrze o konstrukcji szkieletowej (tzw. mur pruski). Strop drewniany z podsufitówką. Dach konstrukcji drewnianej płatwiowo-kleszczowej. Podłogi wyłożone są drewnianymi deskami. Podobnie drewniane są schody i balustrady. Częściowo zachowała się stolarka, można ją chociażby zobaczyć w dwuskrzydłowych drzwiach frontowych. Elewacje są otynkowane. Elewacja frontowa trzytraktowa z wejściem w osi. Układ parteru od frontu całkowicie został zmieniony (adaptacja na okna wystawowe). W osi na piętrze znajduje się wystawka boniowana zwieńczona trójkątnym szczytem.
 
Budynek ocalał z pożaru, jaki w 1904 r. zaprószono na polecenie ówczesnego burmistrza miasta Edgara Patschke, aby przygotować grunt pod nowe inwestycje. Spłonęły wówczas stare, jeszcze XVIII-wieczne drewniane małe domki po południowej stronie ul. Pocztowej (m.in. obecne nr 5, 6, 7, 8, 9). W ich miejsce w latach następnych pobudowano nowe wysokie 2 a nawet 3 piętrowe secesyjne kamienice ze składami, czyli sklepami na parterach. Zachował się natomiast właśnie budynek obecnie pod nr 10.
 
Obiekt wpisany jest indywidualnie do rejestru zabytków (nr rej. 967/A z 05.03.1970), ujęty jest w gminnej ewidencji zabytków (nr 00.310) oraz znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej historycznego układu urbanistycznego wpisanego do rejestru zabytków (nr rej. 295/Wlkp/A z 19.04.2006).

Galeria

WIRTUALNIE I TRÓJWYMIAROWO po Muzuem we Wrześni

NASI PARTNERZY

nasi partnerzy

Dane kontaktowe

nasi partnerzy

Godziny otwarcia

nasi partnerzy

Na skróty

nasi partnerzy
© Copyright 2022 www.muzeum.wrzesnia.pl All Rights Reserved

Projekt i wykonanie: AJT Project