Niecodzienny gość

dodane: wtorek 28 lutego 2012

Niecodzienny gość zawitał do Muzeum Regionalnego we Wrześni z okazji 110. rocznicy strajku. W otoczeniu duchownych-przyjaciół i w towarzystwie wiceburmistrza W. Grześkowiaka sale ekspozycyjne zwiedzał arcybiskup metropolita gnieźnieński Józef Kowalczyk, prymas Polski.

Wizyta w muzeum była doskonałą okazją do obejrzenia najstarszego filmu fabularnego pt. „Pruska kultura” wyprodukowanego w iluzjonie filmowym Mojżesza Towbina w Warszawie w 1908 r. Filmowe sceny pruskiego rygoru szkolnego były pretekstem do żartów na temat bezstresowego wychowania sto lat temu – z przymrużeniem oka oczywiście.

Z sal historycznych goście przeszli na ekspozycje czasowe. Tu czekały na nich dwie wystawy – pierwsza promująca książkę „Wrzesińskie spotkania Karola Wojtyły Jana Pawła II. Historie ludzie, miejsc i zdarzeń, które połączyły postać Wielkiego Papieża z małym miastem”. Jego Eminencja nie ukrywał wrażenia, jakie zrobiło na nim malowidło na białym płótnie - to przedstawienie Papieża, jakie podziwiali w kwietniu 2005 roku uczestnicy mszy papieskiej na wrzesińskim rynku. Ksiądz prymas podkreślił kunszt autora pracy – Radosława Karbowiaka - i z radością przyjął egzemplarz książki promowanej na wystawie.

Atrakcją w drugiej sali była ekspozycja plakatów papieskich wypożyczona od Społecznego Centrum Dokumentacji Pontyfikatu Jana Pawła II z siedzibą w Rejowcu Fabrycznym, które jest jedynym na świecie stowarzyszeniem z osobowością prawną skupiającym kolekcjonerów i zbieraczy wszystkiego co obrazuje przebieg pontyfikatu Papieża Polaka, tzw. papaliów. Założycielem stowarzyszenia i prezesem, a zarazem kustoszem zbiorów jest Ryszard Zawadowski.

Nazajutrz muzeum odwiedził papieski fotograf – Arturo Mari, a śladem jego wizyty jest obszerny wpis w księdze pamiątkowej. (eski)