ZŁOTA KSIĘGA UCZESTNIKÓW POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO

dodane: sobota 18 lutego 2023

ZŁOTA KSIĘGA UCZESTNIKÓW POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO

W sobotę 18 lutego 2023 r. w VR-Inkubator w Fałkowie (gmina Łubowo) odbyła się uroczysta promocja książki pt. „Złota Księga uczestników Powstania Wielkopolskiego 1918-1919”. Publikację przygotowało kolegium redakcyjne z Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego „GNIAZDO”. Prezes stowarzyszenia Wojciech Jędraszewski nakreślił zakres prac jakie realizowano i zaprezentowano w publikacji. Uroczystość uświetniła grupa rekonstrukcyjna SP Fałkowo, która nosi imię Powstańców Wielkopolskich.  WTG „Gniazdo” przekazało także publikacje do przedstawicieli szkół noszących imię powstańców oraz bibliotek powiatowych regionu gnieźnieńskiego.

Spośród zaproszonych gości głos zabrali m.in. Zbigniew Dolata – Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Robert Gaweł – Wielkopolski Kurator Oświaty, Piotr Gruszczyński – Starosta Gnieźnieński, Przemysław Terlecki – Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu, Tadeusz Musiał – Prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, ks. Michał Sołomieniuk – Dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie, Marek Rezler – znawca tematu powstania wielkopolskiego, Dariusz Pilak – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie. Patronat nad przedsięwzięciem objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.