ZE ZBIORÓW MUZEUM  - LWOWSKIE DRUKI ZE STAREGO KSIĘGOZBIORU

ZE ZBIORÓW MUZEUM - LWOWSKIE DRUKI ZE STAREGO KSIĘGOZBIORU

dodane: piątek 24 lutego 2023

ZE ZBIORÓW MUZEUM - LWOWSKIE DRUKI ZE STAREGO KSIĘGOZBIORU

W zbiorach Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich w dziale bibliotecznym znajdują się rożne książki. Można też znaleźć polskie publikacje drukowane we Lwowie. Miasto to znajdujące się na historycznej Rusi Czerwonej (tzn. południowej), od połowy XIV w. wchodziło w skład Królestwa Polskiego. Lwów w okresie I Rzeczypospolitej był stolicą województwa ruskiego (stąd są np. pierogi ruskie). Podczas zaborów, kiedy tereny te włączono do monarchii Habsburgów, stał się stolicą Królestwa Galicji i Lodomerii. Był miastem, gdzie swobodniej niż na innych terenach rozwijała się kultura polska. Działał tutaj założony w 1817 r. Zakład Ossolińskich (Ossolineum), który skupiał polski ruch umysłowy, budując polską świadomość narodową i kulturową. Powstały tu liczne dzieła dotyczące historii, języka i kultury polskiej.