Muzeum Września
Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich
we Wrześni, ul. Dzieci Wrzesińskich 13
62-300 Września
tel: 61 43 60 192
e-mail: muzeum@wrzesnia.pl
NIP: 789-15-15-375 REGON: 630284410

Aktualnosci

nasi partnerzy
PAMIĘĆ O „ŻÓŁNIERZACH WYKLĘTYCH”

PAMIĘĆ O „ŻÓŁNIERZACH WYKLĘTYCH”

dodane: sobota 25 lutego 2023

PAMIĘĆ O „ŻÓŁNIERZACH WYKLĘTYCH”
1 marca oddajemy cześć i honor żołnierzom podziemia antykomunistycznego tzw. „Żołnierzom Wyklętym”. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 r., aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

Na terenie ziemi wrzesińskiej działała grupa podziemia antykomunistycznego „Zielony Trójkąt”. Była to organizacja zbrojna będąca kontynuacją Armii Krajowej, działająca w 1945 r. na terenie powiatów wrzesińskiego, gnieźnieńskiego i konińskiego. Oddziałem dowodzili Lucjan Najrzał ps. „Marynarz” a po nim Leon Wesołowski ps. „Wichura”.

Do upamiętniania i uhonorowania tych walczących za Ojczyznę włączyło się także wrzesińskie społeczeństwo. Jako pierwsi przyczynili się to tego bracia Tomasz i Michał Sypniewscy, którzy rozpoczęli badania źródłowe w aktach IPN-u nad tą organizacją antykomunistyczną. Michał Sypniewski w „Museionie Wrzesińskim” (z. 2 z 2013 r.) przedstawił biogramy Lucjana Najrzała i Leona Wesołowskiego. W 2013 r. zawiązał się Społeczny Komitet Upamiętnienia „Żołnierzy Wyklętych”, do którego prac włączyła się Gmina Września wraz z Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich. Od 2014 r. co roku 1 marca organizowana jest uroczystość patriotyczna ze spotkaniem w muzeum. 2015 r. na gmachu dawnego więzienia została odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona „Zielonemu Trójkątowi”. Od 2017 r. organizowany jest bieg „Tropem wilczym” ku pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W 2018 r. powstał film dokumentalny w reżyserii Antoniego Wojtkowiaka pr. „ >Wichura< - Zielony Trójkąt” oraz teledysk w stylu rap „Wichura” w wykonaniu Łukasza Goleni „Opolaka”. W 2021 r. Rada Miejska we Wrześni nadała rondu w Gutowie Małym imię Leona Wesołowskiego „Wichury”.

W sposób szczególny pamięć o tamtych bohaterach unaocznia Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Niezłomni 1945" z Wrześni. Powstała ona na początku 2014 roku. W swoich szeregach zrzesza wieloletnich rekonstruktorów i pasjonatów historii. Zajmują się odtwarzaniem przekroju sylwetek żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego z lat 1944-1963, potocznie nazywanych Żołnierzami Wyklętymi, jak i oddziałów państwowego aparatu bezpieczeństwa.

Pamiętajmy o „Żołnierzach Wyklętych”. Wywieśmy tego dnia flagi narodowe.
 

Galeria

WIRTUALNIE I TRÓJWYMIAROWO po Muzuem we Wrześni

NASI PARTNERZY

nasi partnerzy

Dane kontaktowe

nasi partnerzy

Godziny otwarcia

nasi partnerzy

Na skróty

nasi partnerzy
© Copyright 2022 www.muzeum.wrzesnia.pl All Rights Reserved

Projekt i wykonanie: AJT Project