NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI „ŻÓŁNIERZY WYKLĘTYCH” WE WRZEŚNI

dodane: czwartek 2 marca 2023

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI „ŻÓŁNIERZY WYKLĘTYCH” WE WRZEŚNI

Wieczorem 1 marca 2023 r. odbyła się we Wrześni uroczystość patriotyczna upamiętniająca „Żołnierzy Wyklętych”, czyli tych, którzy zaraz po zakończeniu II wojny światowej podjęli walkę z nowym systemem totalitarnym jakim był komunizm.

Uroczystość o godz. 18.00 rozpoczęła msza święta w kościele farnym, sprawowana przez ks. dziekana kan. Mieczysława Kozłowskiego i ks. dr. Michała Sołomieniuka, dyrektora Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie. Następnie uczestnicy już tradycyjnie udali się oddać hołd „Żołnierzom Wyklętym” pod budynek dawnego więzienia przy ul. Sądowej i pod Pomnik Patriotów Ziemi Wrzesińskiej przy zbiegu ul. Fabrycznej i ul. S. Staszica. Przedstawiciele władz samorządowych w osobach Dionizego Jaśniewicza - Starosty Wrzesińskiego, Artura Mokrackiego – Zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Września oraz radni Rady Miejskiej, członkowie stowarzyszeń i organizacji złożyli wiązanki kwiatów. Uroczystościom towarzyszyły poczty sztandarowe z Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 1 im. 68 Pułku Piechoty i Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 6 im. Jana Pawła II we Wrześni.

Ostatnim punktem było spotkanie w Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich, gdzie ks. dr Michał Sołomieniuk opowiedział o podziemiu antykomunistycznym w powiecie gnieźnieńskim i wrzesińskim. Zaprezentował też swoją ostatnią publikację „Zielony Trójkąt – antykomunistyczny związek zbrojny w Wielkopolsce 1945. Żołnierze i współpracownicy z powiatu gnieźnieńskiego”. Na spotkanie przybyli członkowie rodzin i znajomi uczestników podziemia antykomunistycznego. Wywiązała się ciekawa dyskusja, która ukazała nowe czy potwierdziła już znane fakty historyczne.