Muzeum Września
Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich
we Wrześni, ul. Dzieci Wrzesińskich 13
62-300 Września
tel: 61 43 60 192
e-mail: muzeum@wrzesnia.pl
NIP: 789-15-15-375 REGON: 630284410

Aktualnosci

nasi partnerzy

„Museion wrzesiński” – już w sprzedaży

dodane: wtorek 28 lutego 2012

Takie spotkanie odbyło się po raz pierwszy w 2008 r. W 2009 r. plany zniweczył pożar. W 2010 r. odbyło się spotkanie drugie. 27 maja br. po raz trzeci świętowano Dzień Muzealnika. Miejsce? Oczywiście Muzeum Regionalne we Wrześni. A i okoliczności wyjątkowe – prezentacja „Museionu wrzesińskiego”.



„Museion wrzesiński. Zbiory i działalność Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich” to nowa pozycja na rynku wydawniczym. Jest to odważna próba wypełnienia luki po „Kwartalniku Wrzesińskim.



- Idea jest taka, aby obok informacji o tym, co zainteresowani znajdą w zbiorach, w naszym wydawnictwie pojawiały się teksty historyczne. W pierwszym zeszycie szlak przecierają Michał Brzostowicz, Marian Torzewski, Marian Jackowski i Wiesław Kubiak – mówi Sebastian Mazurkiewicz, dyrektor muzeum. – A ponieważ w tym roku przypada 110. rocznica strajku, nasz „Museion” w rozdziale pierwszym ujawnia zbiory strajkowe. Po raz pierwszy do rąk czytelników trafi też historia tej placówki. Dodam tylko, że zespół redakcyjny stanowią pracownicy muzeum.



- Celem takiego spotkania, jak to dzisiejsze, jest podziękowanie tym, którzy z nami współpracują. W tym roku, z uwagi na 110. rocznicę strajku dzieci wrzesińskich, postanowiliśmy uhonorować osoby, które były w ostatnich latach zaangażowane w popularyzację wiedzy i kultywowanie pamięci o strajku*. Wyjątkowe podziękowania składam na ręce starosty Dionizego Jaśniewicza i pracowników Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego za wspieranie działań edukacyjnych na rzecz dokumentowania dziedzictwa kulturowego Ziemi Wrzesińskiej – powiedział dyrektor S. Mazurkiewicz, po czym przystąpił do wręczania okolicznościowych dyplomów, którym towarzyszyły pachnące jeszcze farbą drukarską egzemplarze „Museionu”.



Spotkanie odbyło się w wyjątkowej scenerii klasy strajkowej. Dodatkową atrakcją tego popołudnia była możliwość obejrzenia „Pruskiej kultury”, najstarszego polskiego filmu fabularnego.



Tegorocznemu Dniu Muzealnika towarzyszyła okolicznościowa wystawa – w gablotach wyeksponowano publikacje pracowników muzeum, wydawnictwa, do ukazania się których źródła autorzy czerpali z tutejszych zbiorów, a także książki promowane podczas imprez muzealnych.



Życie kulturalne Wrześni i plany muzeum na przyszłość były tematami rozmów kuluarowych, jakie toczyły się w przyjacielskiej atmosferze przy kawie i lampce wina.

*Wśród wyróżnionych znaleźli się:
Janusz Lenartowicz
Hanna Bachorz
Eugeniusz Paterka
Karol Krause
Marian Langner
Sławomir Szuba
Bronisław Dankowski
Bolesław Święciochowski
Leopold Kostrzewski
Małgorzata Korfini-Stachnik
oraz starosta Dionizy Jaśniewicz i pracownicy Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego we Wrześni




W „Museionie wrzesińskim”, zeszyt I, czytelnicy znajdą:
Sebastian Mazurkiewicz, Zbiory Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich. Strajk szkolny
Michał Brzostowicz, Początki Wrześni w świetle badań archeologicznych
Marian Jackowski, Września – historia i rozwój poczty poprzez pryzmat stosowanych pieczęci nadawczych, odbiorczych i okolicznościowych
Wiesław Kubiak, Czapscy herbu Leliwa
Marian Torzewski, Okoliczności śmierci Niemców z powiatu wrzesińskiego we wrześniu 1939
Sebastian Mazurkiewicz, Działalność Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich w latach 2007-2010
WIRTUALNIE I TRÓJWYMIAROWO po Muzuem we Wrześni

NASI PARTNERZY

nasi partnerzy

Dane kontaktowe

nasi partnerzy

Godziny otwarcia

nasi partnerzy

Na skróty

nasi partnerzy
© Copyright 2022 www.muzeum.wrzesnia.pl All Rights Reserved

Projekt i wykonanie: AJT Project