POŻEGNANIE PROBOSZCZA LIPÓWKI

dodane: czwartek 22 czerwca 2023

POŻEGNANIE PROBOSZCZA LIPÓWKI

Z dniem 1 lipca 2023 r. ks. kan. Czesław Kroll, proboszcz parafii pw. Świętego Krzyża na Lipówce we Wrześni przechodzi na emeryturę. W czwartek 22 czerwca wrzesińscy muzealnicy z dyrektorem Sebastianem Mazurkiewiczem złożyli ks. Czesławowi Krollowi podziękowania za wieloletnią współpracę.

Od 2003 r., od samego początku posługi ks. proboszcza na Lipówce do współpracy w sprawach dotyczących zabytkowego drewnianego kościoła pw. Świętego Krzyża został zaproszony regionalista Sebastian Mazurkiewicz. Później współpraca ta przeniosła się także na instytucję muzealną. Dyrektor muzeum uczestniczył w pracach badawczych i wydawniczych dotyczących historii zabytkowego kościoła, czego rezultatem są trzy wydawnictwa o wrzesińskim zabytku. Proboszcz prosił także dyrektora o doradztwo w sprawach prac restauratorskich i konserwatorskich świątyni. Dzięki staraniom ks. proboszcza zabytkowa świątynia odzyskała blask.

Ks. Czesław Kroll wraz z Sebastianem Mazurkiewiczem wziął udział w realizacji trzech filmów dla różnych stacji telewizyjnych o kościele parafialnym pw. Świętego Krzyża. Czwarty film pod reżyserią Krzysztofa Marka Nowaka zrealizowało samo Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich. Ks. proboszcz uczestniczył także w wydarzeniach kulturalnych i patriotycznych organizowanych przez wrzesińskie muzeum. Ostatnio zagościł na wernisażu „Madonny Ziemi Wrzesińskiej”.

Dziękujemy ks. Czesławowi Krollowi za życzliwość i otwartość. Życzymy dużo zdrowia. I niebawem na chwilę znowu zobaczymy się we Wrześni.