RENOWACJA POMNIKÓW NAGROBNYCH
dodane: wtorek 1 sierpnia 2023RENOWACJA POMNIKÓW NAGROBNYCH
Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich otacza opieką groby uczestników strajku szkolnego 1901 r., jakie znajdują się na wrzesińskich cmentarzach. W 2019 r. na wniosek dyrektora muzeum Sebastiana Mazurkiewicza Prezes Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie dr Jarosław Szarek decyzją z 10 lipca 2019 r. wpisał do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski groby uczestników Strajku Szkolnego Dzieci Wrzesińskich z 1901 r. znajdujące się na terenie Miasta i Gminy Września. Od tego momentu groby objęte są ochroną prawną. W związku z powyższym nie podlegają likwidacji.
W 2020 r. podjęta została decyzja o odbudowie zniszczonego pomnika nagrobnego Bronisławy Śmidowicz Matuszewskiej, inicjatorki strajku szkolnego w 1901 r., znajdującego się na cmentarzu parafialnym przy ul. Gnieźnieńskiej we Wrześni. Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich po uzgodnieniach z Instytutem Pamięci Narodowej – Biurem Upamiętniania Walk i Męczeństwa przystąpiło do odbudowy pomnika. Znacznie zniszczony pomnik nagrobny wykonany z lastryka został rozebrany. W jego miejsce wybudowano nowy pomnik z granitu nawiązujący kształtem do pierwszego pomnika. Zachowano treść dawnego napisu. Odbudowę pomnika współfinansował Instytut Pamięci Narodowej.
W bieżącym roku Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich podjęło działania w celu renowacji pomnika nagrobnego kolejnego uczestnika strajku – Anastazji Wojciechowskiej (ur. 1888, zm. 1967; odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi), który znajduje się na cmentarzu parafialnym przy ul. Gnieźnieńskiej. Na ten cel dla Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich w ramach programu „Czuwamy! Pamiętamy!” została przyznana dotacja przez Fundację ORLEN. Niebawem rozpoczną się prace renowacyjne.