W POSZUKIWANIU NOSOROŻCA

dodane: sobota 5 sierpnia 2023

W POSZUKIWANIU NOSOROŻCA
Okres letni to też czas na wizyty w naszym muzeum ciekawych gości. Do Wrześni zawitała prof. UAM dr hab. Kamilla Pawłowska z Instytutu Geologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Pani profesor jest kierownikiem grantu WOOLRHINOPOLI finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki (grant nr. 2021/43/B/ST10/00362) i realizowany w konsorcjum z Centrum Nowych Technologii (CeNT) z Warszawy z udziałem 10 europejskich naukowców z Hiszpanii, Francji, Holandii, Mołdawii, Czech, Niemiec, Rumunii, Włoch i Wielkiej Brytanii. Podczas badań prof. K. Pawłowska poszukuje szczątków nosorożców kopalnych, odwiedzając między innymi muzea oraz inne instytucje, gdzie przechowywane są szczątki plejstoceńskich ssaków. Te zwierzęta żyły w Europie przez kilkaset tysięcy lat, aż do końca zlodowacenia. W tym też celu zawitała do Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich, by zweryfikować zbiory paleontologiczne.

Nosorożec włochaty (†Coelodonta antiquitatis) to ssak nieparzystokopytny, który osiągał dwa metry wysokości, pięć długości, zaś waga wynosiła około 3,5 tony. Miał długą, gęstą i grubą rudo-brązową sierść. Na czaszce po bokach miał dwa spłaszczone rogi i pośrodku przedni długości do 1 metra. Żywił się porostami, trawami i turzycami.

Życie nosorożca włochatego jest niewystarczająco poznane. Z inicjatywą szeroko zakrojonych badań wystąpiła prof. K. Pawłowska. Badania dotyczą zarówno dużego obszaru - jakim jest Europa, jak i zakresu - bo obejmują m.in. oznaczenie szczątków, badania wieku i płci zwierząt, przebytych chorób, relacji z ludźmi.