KRAKÓW A SPRAWA WRZESIŃSKA
dodane: wtorek 21 listopada 2023Kraków a sprawa wrzesińska
Sprawa wrzesińska, czyli jak ponad 120 lat temu nazywano Strajk Szkolny Dzieci Wrzesińskich, odbiła się szerokim echem w trzech zaborach. Jednak największy rozgłos o buncie dzieci we Wrześni rozniósł się w Krakowie, w zaborze austriackim, gdzie Polacy mieli pewną możliwość publicznego wypowiadania się we własnym języku ojczystym. To w Krakowie w czasopismach „Ilustracja Polska” i „Głos Narodu” opublikowano teksty „Pamiętajmy o Wrześni” mówiące o protestach wrzesińskich dzieci oraz ich fotografie wykonane przez Szymona Furmanka. To w Krakowie już w 1901 r. wydrukowano broszurę Mieczysławy Śleczkowskiej „Września. Podarek gwiazdkowy dla polskiej dziatwy od Krakowskiego Koła Pań Towarzystwa Szkoły Ludowej”. W Krakowie zmarła i pochowana jest Nepomucena Piasecka, matka ucznia strajkującego w 1901 r. Wyrokiem Sądu Okręgowego w Gnieźnie w listopadzie 1901 r. otrzymała najwyższy wymiar kary 2,5 roku więzienia. Udało jej się uciec do zaboru austriackiego, gdzie spędziła resztę życia. Spoczywa na Cmentarzu Rakowickim w kwaterach wojskowych.
Wrzesińscy muzealnicy przeprowadzili działania promocyjne i popularyzatorskie historię wrzesińskich wydarzeń strajkowych wśród uczniów krakowskich szkół średnich. Przeprowadzili prelekcje oraz zaprezentowali film „Miasto młodych buntowników” w szkołach: Zespół Szkół Nr 1 im. Św. Rafała Kalinowskiego – Technikum Kolejowe, Zespół Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku i Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego im. Mikołaja Kopernika. Łącznie w prelekcjach i seansach filmowych udział wzięło 865 osób.
Pamiętając o historycznych wydarzeniach muzealnicy oddali hołd przy grobie weterana walk o wolność i niepodległość Polski – Nepomuceny Piaseckiej. Udali się także na ulice Wrzesińską, której nazwę na krakowskim Kazimierzu na początku XX w. wieku nadano właśnie dla upamiętnienia sprawy wrzesińskiej.