Rajdy śladami kamieni
dodane: wtorek 28 lutego 2012Dwie trasy, dwie grupy uczestników, kilka kilometrów do pokonania, a nagroda ta sama – chwila wytchnienia na kempingu przy ognisku. Za nami imprezy w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2011. W tym roku hasłem przewodnim spacerów historycznych były „kamienie milowe”. Dla Wrześni to daty: 1256, 1357, 1848, 1901 i 1918.
Pierwsza wyprawa (18 września) wiodła od fary do cmentarza na Berdychowie.
Fot. Joanna Goździewicz, "Wiadomości Wrzesińskie" - Bo na cmentarzu można opowiedzieć historię społeczności – mówi Sebastian Mazurkiewicz, dyrektor Muzeum Regionalnego we Wrześni, który wcielił się w rolę przewodnika. Oprowadził po nekropolii około 40 historycznych spacerowiczów. – Przystawaliśmy przy grobach znanych wrześnian, burmistrzów, proboszczów, uczestników strajku oraz poległych podczas wojen.
Nie zabrakło wspomnienia o nieistniejących cmentarzach – kościelnym przy farze, trzech żydowskich i ewangelickim.
Po blisko trzygodzinnej marszrucie wycieczka dotarła na metę przy ul. Świętokrzyskiej. Tam czekał poczęstunek przygotowany przez współorganizatora, którym był TKKF Sokół.
Kilka dni później (23 września) na rynku spotkały się drużyny z wrzesińskich szkół. Razem z opiekunami pokonali trasę od ul. Jana Pawła II, przez Sądową, Kosynierów do Sokołowa i przez Park im. Piłsudskiego nad Zalew Wrzesiński. Jeśli uczniowie słuchali uważnie przewodnika, bez trudu poradzili sobie z testem. Nad sprawnym przebiegiem zakończenia imprezy czuwał Maciej Kizierowski, wiceprezes wrzesińskiego PTTK, współorganizator rajdu. Plakietka na pamiątkę i kiełbaska znad ogniska na pokrzepienie oraz nagrody dla najlepszych stanowiły finał. Ponad 100 uczestników rajdu zdobyło nieformalną sprawność „znawca regionu”.
Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, najważniejsze święto zabytków. Ich głównym celem jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego. Uczestnicy imprez EDD poznają i docenią historię swojego regionu, mają okazję do refleksji nad znaczeniem wydarzeń historycznych w wymiarze lokalnym i ich związków z historią powszechną. (eski)
23 września do rywalizacji podczas rajdu „Kamienie milowe” stanęły drużyny pod opieką nauczycieli:
- Zespół Szkół w Nowym Folwarku, op. Aldona Szczepańska
- Szkoła Podstawowa w Kaczanowie, op. Lidia Kozłowicz
- Szkoła Podstawowa nr 6, op. Rafał Szamburski
- Szkoła Podstawowa w Grzybowie, op. Rafał Szamburski
- Szkoła Podstawowa w Chwalibogowie, op. Kinga Mecler
- Zespół Szkół Specjalnych (dwie drużyny), op. Jerzy Marosz
- Gimnazjum nr 2 we Wrześni, op. Małgorzata Jędraszak
- Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, op. Dariusz Kaźmierski
Klasyfikacja – szkoły podstawowe:
1. SSP Chwalibogowo
2. SSP Kaczanowo
3. SP przy ZSS im. Korczaka
Klasyfikacja - szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne:
1. ZS Nowy Folwark
2. Gimnazjum nr 2
3. Gimnazjum przy ZSS im. Korczaka