Muzeum Września
Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich
we Wrześni, ul. Dzieci Wrzesińskich 13
62-300 Września
tel: 61 43 60 192
e-mail: muzeum@wrzesnia.pl
NIP: 789-15-15-375 REGON: 630284410

Aktualnosci

nasi partnerzy

Gościnne prelekcje historyczne

dodane: wtorek 28 lutego 2012

Ponad 450 lat funkcjonowania Wrześni w województwie kaliskim i 100-lecie budynku wrzesińskiego ogólniaka to okazje do dwóch wykładów autorstwa Sebastiana Mazurkiewicza, dyrektora Muzeum Regionalnego we Wrześni, który gościnnie stawał przed szerokim audytorium.
29 i 30 września w Kaliszu odbywała się konferencja naukowa pt. „Województwo kaliskie w XVI wieku”, organizowana przez Urząd Miejski w Kaliszu i Instytut Historii PAN w Warszawie. Celem spotkania była wymiana informacji i doświadczeń między badaczami zajmującymi się tematem, nawiązanie bliższych kontaktów, zdanie relacji z aktualnie prowadzonych studiów, przedyskutowanie ich kierunków i przyjętych metod.



Tematyka konferencji była jednocześnie związana z pracami nad atlasem historycznym Polski XVI w. Prelegenci zaprezentowali 20 referatów. Wśród nich o „Strukturze parafialnej na pograniczu archidiecezji gnieźnieńskiej i diecezji poznańskiej na przykładzie dekanatu gnieźnieńskiego św. Trójcy i dekanatu pyzdrskiego” mówił Sebastian Mazurkiewicz.
- Na konferencji spotkali się specjaliści, znawcy województwa kaliskiego z różnych dziedzin. Ziemia Wrzesińska przez ponad 450 lat znajdowała się w granicach administracyjnych województwa kaliskiego. Stąd niejako moja obecność jako prelegenta. Warto dodać, że po wydzieleniu województwa gnieźnieńskiego w 1768 r. granica województw biegła dzisiejszą ul. Warszawską – mówi S. Mazurkiewicz. – Największe wrażenie podczas konferencji zrobiło na mnie wystąpienie dra Dariusza Brykały z Zakładu Geomorfologii i Hydrologii Niżu Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN, który mówił o młynach wodnych na mapie Perthéesa. Ta prelekcja była wyjątkowa, nie tyle historyczna, co hydrologiczna. Poziom prezentowanych wykładów był bardzo wysoki, prawdziwy festiwal historyczny.
W ramach obchodów 100-lecia budynku Liceum Ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza z wykładem pt. „Szkolnictwo pod zaborem pruskim” S. Mazurkiewicz wystąpił 10 października. W licealnej auli zasiedli nie tylko uczniowie LO i ich nauczyciele, ale także gimnazjaliści z powiatu wrzesińskiego.
- Aby zrozumieć szkołę pruską, trzeba pamiętać, że była to szkoła państwowa a jednocześnie wyznaniowa. Należy dodać, że wrzesińskie gimnazjum powstało już jako ponadwyznaniowe. W szkole kładziono nacisk na naukę niemieckiego, by wychować Polaków na dobrych obywateli Prus. Niemczyzna była, krótko mówiąc, praktyczna. Poza tym dopiero po powstaniu listopadowym państwo pruskie zaczęło „przykręcać”. Zaczęto ujednolicać niejednorodny dotąd system oświatowy w całych Prusach. Dla przykładu – Duńczycy w Szlezwiku język niemiecki mieli jako fakultatywny, głównym był duński. Jak widać, Prusacy nie wszędzie „wciskali” niemczyznę.
Prelekcja wpisała się w program obchodów, których kulminacją będą uroczystości zaplanowane na 14 października. (eski)

Fot. Michał Zbieranowski
WIRTUALNIE I TRÓJWYMIAROWO po Muzuem we Wrześni

NASI PARTNERZY

nasi partnerzy

Dane kontaktowe

nasi partnerzy

Godziny otwarcia

nasi partnerzy

Na skróty

nasi partnerzy
© Copyright 2022 www.muzeum.wrzesnia.pl All Rights Reserved

Projekt i wykonanie: AJT Project