W ROCZNICĘ POWSTANIA STYCZNIOWEGO

dodane: poniedziałek 22 stycznia 2024

W ROCZNICĘ POWSTANIA STYCZNIOWEGO
W poniedziałek 22 stycznia 2023 r. w rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego 1863-1864 oddaliśmy hołd weteranom powstania, którzy spoczywają na wrzesińskich cmentarzach. O godzinie 10.00 spotkaliśmy się przy mogile Stanisława Ostoi Błociszewskiego, który spoczywa na cmentarzu parafialnym w Grzybowie. O powstańcu pamiętali także uczniowie Zespołu Szkół Społecznych w Grzybowie.
W południe oddaliśmy hołd powstańcom spoczywającym na cmentarzu parafialnym we Wrześni: Franciszkowi Tasiemskiemu, Janowi Krzywdzińskiemu i Ludwikowi Szablikowskiemu.
Hołd oddali przedstawiciele władz samorządowych Dionizy Jaśniewicz, starosta wrzesiński, Waldemar Grzegorek, zastępca starosty, Artur Mokracki, p.o. burmistrza Wrześni i Karol Nowak, zastępca burmistrza. Obecni byli także przedstawiciele Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 1 w osobach Arlety Nowak, dyrektor szkoły, Marka Tomaszewskiego, nauczyciela historii wraz z szkolnym pocztem sztandarowym, członkowie lokalnych stowarzyszeń społecznych i politycznych oraz wrzesińscy muzealnicy.
Na zakończenie złożyliśmy wiązankę kwiatów przy tablicy upamiętniającej aresztowanie we wrzesińskim budynku sądowym osób z ziemi wrzesińskiej, które włączyły się do działań powstańczych.