Muzeum Września
Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich
we Wrześni, ul. Dzieci Wrzesińskich 13
62-300 Września
tel: 61 43 60 192
e-mail: muzeum@wrzesnia.pl
NIP: 789-15-15-375 REGON: 630284410

Aktualnosci

nasi partnerzy

Konferencja szlakiem cmentarzy i mogił

dodane: wtorek 28 lutego 2012

- Wytypowaliśmy kilka miast, m.in. Wrześnię. Chcemy pokazać groby na cmentarzu parafialnym i muzeum jako miejsce pamięci narodowej – mówi Adam Kaczmarek z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. 13 października przedstawiciele Rady Ochrony Pamięci, Walk i Męczeństwa w Warszawie oraz pracownicy urzędów wojewódzkich z całej Polski, zajmujący się problematyką cmentarnictwa i grobownictwa wojennego, wzięli udział w spotkaniu zorganizowanym w Muzeum Regionalnym we Wrześni. Blisko 40 osób zwiedziło wystawy muzealne, by później udać się na cmentarz parafialny przy ul. Gnieźnieńskiej.



Wizyta odbyła się w ramach krajowej konferencji poświęconej problematyce grobów i cmentarzy wojennych, organizowanej przez Radę Ochrony Pamięci, Walk i Męczeństwa w Warszawie we współpracy z Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu.



- Rada Ochrony Pamięci, Walk i Męczeństwa jest ciałem społecznym. W jej skład wchodzą działacze organizacji społecznych, zasłużeni dla utrwalania wiedzy historycznej – mówi Adam Siwek, naczelnik Wydziału Krajowego ROPWiM. - Do zadań Rady należy opieka nad grobami i propagowanie postaw patriotycznych. Spektrum naszych działań jest szerokie. Współpracujemy z urzędami wojewódzkimi, samorządami przy remoncie mogił, działalności wydawniczej, wystawiennictwie, wspieramy działania edukacyjne.



Gmina Września dzięki środkom przekazanym przez Radę zrealizowała cztery przedsięwzięcia, m.in. remont pomnika powstańców wielkopolskich za 130 tys. zł, z czego 53 tys. pochodziły z ROPWiM.



- Zaczęliśmy od pomnika powstańców wielkopolskich z 1926 r. – mówi wiceburmistrz Waldemar Grześkowiak. – To jest pomnik-zbiorowa mogiła zaprojektowany przez ówczesnego wykonawcę. Remontując go odtworzyliśmy kształt, zastępując poprzedni materiał granitem. Następnie została uporządkowana kwatera, w której spoczywają polegli w wojnie bolszewickiej 1920 r., a także kilku powstańców wielkopolskich. Obie mogiły znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie, tworząc na cmentarzu swego rodzaju kącik patriotyczny. Dalej wyremontowany został grób powstańca wielkopolskiego. W tej chwili jesteśmy na etapie porządkowania i budowania pomnika bezimiennych ofiar bombardowań z wryeđnia 1939 r. Jesteśmy wspierani w działaniach przez Radę, ale jako samorząd mieliśmy własną inicjatywę, np. ze zbiórki społecznej został wyremontowany pomnik-mogiła powstańców z 1848 r.
Przedstawiciele Rady przyznali, że liczą na dalszą współpracę z gminą Września.



Ważnym punktem wizyty we Wrześni było zwiedzanie cmentarza parafialnego przy ul. Gnieźnieńskiej.
- Rada przyjechała sprawdzić, jak są we Wrześni wydawane jej pieniądze – mówi Sebastian Mazurkiewicz, dyrektor Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich.



Opieka nad grobami wojennymi jest zadaniem państwa realizowanym przez właściwych wojewodów oraz Radę OPWiM. Wojewodowie mogą zlecać realizację tego zadania władzom samorządowym. Ustawa ogranicza możliwość podejmowania działań związanych ze wznoszeniem bądź zmianą sposobu urządzenia obiektów grobownictwa wojennego przez osoby prywatne bądź organizacje społeczne. W wyjątkowych przypadkach jest to możliwe za zgodą ministra właściwego do spraw kultury. (eski)
WIRTUALNIE I TRÓJWYMIAROWO po Muzuem we Wrześni

NASI PARTNERZY

nasi partnerzy

Dane kontaktowe

nasi partnerzy

Godziny otwarcia

nasi partnerzy

Na skróty

nasi partnerzy
© Copyright 2022 www.muzeum.wrzesnia.pl All Rights Reserved

Projekt i wykonanie: AJT Project