BASEN MIEJSKI WE WRZEŚNI

dodane: czwartek 7 marca 2024

BASEN MIEJSKI WE WRZEŚNI

Koncepcja budowy basenu miejskiego we Wrześni ma już 84 lata. Do budowy basenu miejskiego w latach 1940-1941 przystąpiły niemieckie władze okupacyjne. Basen umiejscowiono w części na gruntach parku miejskiego i w części na gruntach parafialnych po zachodniej stronie ulicy Gnieźnieńskiej. Miejski basen kąpielowy i pływacki miał służyć przede wszystkim niemieckim żołnierzom oraz przybywającym do Wrześni osadnikom niemieckim.

Wybudowano basen o długości 102 m i szerokości 30 m oraz maksymalnej głębokości 4,5 m. Za niecką główną znajdował się brodzik. Nieckę główną dzieliły dwa pomosty na trzy równe części o różnej głębokości. Na jednym z krótszych brzegów znajdowały się punkty startowe oraz wieża do skoków z trampoliny. Projekt nie został dokończony.

Zrealizowane i niezrealizowane projekty budowlane miasta Wrześni prezentowane były w Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich na wystawie czasowej w 2022 r. pt. „Policja budowlana”. Wystawie towarzyszył katalog zawierający wspominane projekty.