TABLICA ODNALEZIONA PO LATACH

dodane: środa 20 marca 2024

TABLICA ODNALEZIONA PO LATACH

Na strychu budynku dawnej szkoły w Bardzie Roman Swancar odnalazł tablicę pamiątkową. Skontaktował się z Łukaszem Cichym ze Stowarzyszenia Bez Granic Września „Wrzos”. Członkowie stowarzyszenia dokonali dalszej penetracji strychu budynku szkolnego, w którym w okresie II wojny światowej znajdował się posterunek niemieckiej schutzpolizei. Została tam ukryta prawdopodobnie we wrześniu 1939 r. przez nauczycieli szkoły w Bardzie.

Jest to tablica z białego marmuru o wysokości 30 cm, szerokości 45,2 cm, grubości 2 cm. Na tablicy widnieje następujący napis:
KU CHWALE OJCZYZNY
BOHATEROM LAT
1848. 1863. 1918/19. 1920.

Przedstawiciele stowarzyszenia „Wrzos” Zbigniew Nowak, Mariusz Saternus, Adam Wojciechowski i Łukasz Cichy 7 marca 2024 r. przekazali tablicę na ręce Sebastiana Mazurkiewicza do depozytu w Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich. Następnego dnia Muzeum formalnie zgłosiło do Starosty Wrzesińskiego fakt o otrzymaniu znaleziska, to jest rzeczy o wartości historycznej i złożyło wniosek o przeprowadzenie procedury w trybie rozdz. 4. Postępowanie z rzeczami o wartości historycznej, naukowej lub artystycznej Ustawy o rzeczach znalezionych z dnia 20 lutego 2015 r. (Dz.U. z 2023 r. poz. 501). W kolejnym etapie Starosta Wrzesiński będzie procedować sprawę z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Poznaniu celem urzędowego przekazania tablicy do zbiorów Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich.