Muzeum Września
Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich
we Wrześni, ul. Dzieci Wrzesińskich 13
62-300 Września
tel: 61 43 60 192
e-mail: muzeum@wrzesnia.pl
NIP: 789-15-15-375 REGON: 630284410

Aktualnosci

nasi partnerzy
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OCHRONY ZABYTKÓW

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OCHRONY ZABYTKÓW

dodane: sobota 27 kwietnia 2024

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OCHRONY ZABYTKÓW

W środę 24 kwietnia 2024 r. w leszczyńskim ratuszu odbyły się regionalne obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. Miała tam miejsce konferencja poświęcona pomnikom historii w województwie wielkopolskim zorganizowana przez Oddział Terenowy Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Poznaniu, we współpracy z Urzędem Miasta Leszno, Muzeum Okręgowym oraz Miejskim Konserwatorem Zabytków w Lesznie. Przybyłych gości na czele z Wielkopolskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Poznaniu Jolantą Goszczyńską, muzealników, konserwatorów, opiekunów zabytków i zarządców pomników historii powitał dr Piotr Jóźwiak, Wiceprezydent Miasta Leszna. Wrzesińskie muzeum reprezentowali Sebastian Mazurkiewicz, dyrektor placówki i Krzysztof Marek Nowak, dokumentalista muzealny.

W pierwszej części konferencji dr Kamila Szymańska przedstawiła specyfikę działalności placówki muzealnej w Lesznie. W kolejnym wystąpieniu Maciej Urban, Miejski Konserwator Zabytków zaprezentował argumenty za ujęciem starówki leszczyńskiej jako pomnika historii.
W drugiej części konferencji Teresa Palacz, kierownik Oddziału Terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Poznaniu przedstawiła 11 wielkopolskich pomników historii. Omówiła drogi do uzyskania tego tytułu przez wielkopolskie zabytki. Zaprezentowała także kolejne dwa wielkopolskie zabytki, które są w trakcie procedury uzyskania tytułu pomnika historii: pałac w Pawłowicach oraz Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich we Wrześni.

Wniosek o ten status dla dawnej Katolickiej Szkoły Elementarnej Dzieci Wrzesińskich, w 2021 r. złożył dyrektor Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich. Wniosek otrzymał pozytywną opinię Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konsekratora Zabytków w Poznaniu i został dalej przekazany do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na wniosek ministra komisja Działu Pomników Historii Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie przeprowadziła w 2023 r. wizję lokalną w Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich. W następnej kolejności ocena wydana przez komisję zostanie przekazana do Rady Ochrony Zabytków przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na konferencji wystąpili także zarządcy pomników historii w województwie wielkopolskim: konserwator diecezjalny archidiecezji gnieźnieńskiej ks. Jarosław Bogacz, dyrektor Muzeum Ziemi Średzkiej „Dworek w Koszutach” Jacek Piotrowski, czy opiekunowie pomników historii pałacu w Rogalinie, zamku w Rydzynie i bazyliki w Gostyniu. Nawiązał się panel dyskusyjny na temat pożytków płynących ze statusu pomnika historii, sposobów finansowania oraz promocji. Po konferencji przybyli goście zapoznali się w budynku dawnej synagogi ze zbiorami Muzeum Okręgowego w Lesznie oraz zwiedzili pałac Sułkowskich.

foto: Muzeum Okręgowe w Lesznie
 
 

Galeria

WIRTUALNIE I TRÓJWYMIAROWO po Muzuem we Wrześni

NASI PARTNERZY

nasi partnerzy

Dane kontaktowe

nasi partnerzy

Godziny otwarcia

nasi partnerzy

Na skróty

nasi partnerzy
© Copyright 2022 www.muzeum.wrzesnia.pl All Rights Reserved

Projekt i wykonanie: AJT Project