Andrzej Jerzy Lech – „Kolekcja wrzesińska 2010”

dodane: wtorek 28 lutego 2012

Ponad 100 w muzeum, nie licząc psa
We Wrześni „wszyscy” fotografują – nie licząc psa. Taki wniosek nasuwa się po wernisażu fotografii Andrzej Jerzego Lecha w Muzeum Regionalnym we Wrześni, podczas którego było niemalże tyle aparatów w ruchu, ilu gości. 11 listopada w salach czasowych muzeum po raz pierwszy zagościł czworonożny miłośnik sztuki, z daleka, bo aż z Opola. Godzinę później komplet gości podziwiał prace wystawione w salach Wrzesińskiego Ośrodka Kultury.

11.11.2011 – wyjątkowa data, wyjątkowy wieczór podzielony między Muzeum Regionalne i WOK. O 17.00 kolekcja wiosenna przy ul. Dzieci Wrzesińskich, o 18.00 sesja jesienna na Kościuszki. Oba wernisaże były zwieńczeniem rocznej pracy Andrzeja J. Lecha w ramach „Kolekcji wrzesińskiej 2010”.

- W 2009 pojawił się pomysł na „Kolekcję wrzesińską”, czyli na tworzenie artystycznego archiwum fotograficznego Wrześni, ukazującego „aktualny stan” miasta i jego mieszkańców, przefiltrowany przez wrażliwość jego twórcy. Pierwszym zaproszonym twórcą był Bogdan Konopka, drugim Andrzej Jerzy Lech, a w 2011 fotografuje Wrześnię Mariusz Forecki – tak we wprowadzeniu do publikacji towarzyszącej wystawie pisze jej kurator, Waldemar Śliwczyński. – To, co Andrzej zrobił we Wrześni, moim zdaniem wykracza już poza fotografię. Fakt, że parę tysięcy osób stanęło przed jego obiektywem i patrzyło mu w oczy przez ten obiektyw, jest już zjawiskiem socjologicznym. Dzięki temu tysiące osób zainteresowały się fotografią – dodał podczas otwarcia wystawy.

- Autor podziwia wrześnian, a nawet nas kocha, jak mówi, więc musimy się odwzajemnić tym samym. Mam tu pierwszy egzemplarz albumu, w którym zebrane zostały wszystkie jego wrzesińskie fotografie i niniejszym przekazuję go na ręce autora - mówił burmistrz Tomasz Kałużny, zleceniodawca „Kolekcji”. Tu warto dodać, że album waży 3,8 kg, zawiera 80 kart w formacie 48x31 cm ulokowanych w pudle.
- Bardzo dziękuję Wam za gościnność i miłe przyjęcie mnie w Waszym mieście! Gratuluję Wam i dziękuję za wasze otwarcie na fotografię i związane z nią śmiałe pomysły! Dziękuję Wam za zrozumienie, poparcie, promocję fotografii, sponsorowanie, mecenat... – tymi słowy fotograf zwracał się do wrześnian obecnych na wernisażu, po czym imiennie podziękował zarówno bohaterom fotografii, jak i „pomocnikom”, a wśród nich m.in. Bogdanowi Gołębiowskiemu za 100 pierogów ruskich, Jakubowi Kozerskiemu za czerwone wino, Ludmile Trawińskiej za „Mansardę” i jajka na miękko.

Czas spędzony w muzeum na kontemplacji fotografii zebranym umilały rozmowy przy lampce wina i... rogalu marcińskim.
Wystawa „Andrzej Jerzy Lech Kolekcja wrzesińska 2010 – sesja wiosenna” będzie czynna w Muzeum Regionalnym we Wrześni do 31 grudnia w godzinach otwarcia: w poniedziałki 10.00-13.00, od wtorku do piątku 10.00-16.00, a w trzecią niedzielę miesiąca od 13.00 do 16.00. We Wrzesińskim Ośrodku Kultury sesja jesienna do obejrzenia od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00. Wstęp wolny. W muzeum do nabycia publikacja „Andrzej J. Lech. Kolekcja wrzesińska 2010” – cena 200 zł.

Andrzej Jerzy Lech urodził się w 1955 r. we Wrocławiu. Studiował w Konserwatorium Sztuki w Ostrawie. Od 1989 roku mieszka w Jersey City w USA. Od 200 roku jest członkiem ZPAF. Od 1979 roku pracuje nad cyklem „Kalendarz szwajcarski, 1912”, a od 1996 nad projektem „Dziennik podróżny”. Jego prace znajdują się w zbiorach wielu muzeów w Polsce i USA.