ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ
dodane: wtorek 3 września 2024ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ
1 września 2024 r. obchodziliśmy 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej. W ten dzień spotkaliśmy się w miejscu pamięci przy ul. T. Kościuszki 1a, gdzie 10 września 1939 r. niemiecki agresor dokonał pierwszej zbrodni wojennej w naszym mieście mordując niewinnego 19-letniego Tadeusza Müllera, który przechodził niedaleko kościoła ewangelickiego. Ciało zamordowanego porzucono na śmietniku cmentarza ewangelickiego. Niemiecki okupant nie pozwolił na jego pochówek. Pogrzebu Müllera dokonano dopiero po zakończeniu wojny w październiku 1945 r. Spoczął w zbiorowej mogile na cmentarzu parafialnym przy ul. Gnieźnieńskiej.
Hołd w miejscu pamięci oddali m.in. przedstawiciele władz miejsko-gminnych w osobach Zastępcy Wiceburmistrza Miasta i Gminy Września Karola Nowaka i Przewodniczącego Rady Miejskiej we Wrześni Bogdan Nowaka, władz powiatowych w osobie Członka Zarządu Powiatu Wrzesińskiego Jarosława Czyża, przedstawiciele służb mundurowych: policji i straży pożarnej, szkół: Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Wielkopolskich i Szkoły Podstawowej nr 3 im. Mikołaja Kopernika, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji.
Po uroczystym oddaniu hołdu poległym i pomordowanym w II wojnie światowej w auli Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Wielkopolskich (dawny blok koszarowy nr 1) odbyło się spotkanie z Jerzym Dąbrowskim (ur. we Wrześni w 1935 r.), synem kapitana Władysława Dąbrowskiego, który służył w 68. Pułku Piechoty stacjonującym we wrzesińskich koszarach. Jerzy Dąbrowski opowiedział historię swojego ojca, poległego w wojnie we wrześniu 1939 r., poszukiwaniach jego grobu oraz jak dzięki temu powstała publikacja o 68. Pułku Piechoty w garnizonie Września. Podczas spotkania autor podziękował osobom, które wspomogły w opracowaniu i wydaniu publikacji: Sebastianowi Mazurkiewiczowi, Waldemarowi Dankowskiemu, Markowi Tomaszewskiemu, Remigiuszowi Maćkowiakowi i A. Chlebowskiemu.
Na zakończenie spotkania uczestnicy udali się do budynku pływalni miejskiej obejrzeć „linię czasu” przedstawiającą charakterystyczne wydarzenia z dziejów wrzesińskich koszar zaprezentowaną na ścianie holu pływalni.
Organizatorami uroczystości patriotycznej z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej byli: Burmistrz Miasta i Gminy Września, Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich, Zespół Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Wielkopolskich, Pływalnia „Września”.
Publikację Jerzego Dąbrowskiego „68. Pułku Piechoty w garnizonie Września” można nabyć w Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich”. Cena jednego egzemplarza: 20 zł.