"CZERNIEJEWSKIE LASY, PRZYRODA I LUDZIE"

dodane: wtorek 24 września 2024

WYSTAWA NA 100-LECIE LASÓW PAŃSTWOWYCH

W sobotę 21 września 2024 r. w Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich odbyło się otwarcie wystawy zorganizowanej przez Jacka Plutę we współpracy z Czerniejewskim Stowarzyszeniem Kulturalnym „Pokolenia” dla uczczenia 100-lecie Lasów Państwowych pod hasłem: „Czerniejewskie lasy, przyroda i ludzie – technika pracy leśnika i drwala”.

Otwarcie wystawy zaszczyciła Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska, która wydarzenie objęła honorowym patronatem. Obecni byli także Senator RP Grzegorz Fedorowicz oraz władze samorządowe Wrześni z Arturem Mokrackim wykonującym zadania i kompetencje Burmistrza Miasta i Gminy Września i Bogdanem Nowakiem, przewodniczącym Rady Miejskiej oraz Czerniejewa z Tadeuszem Szymankiem, burmistrzem i Janem Kulpińskim, przewodniczącym Rady Miejskiej oraz przedstawiciele Lasów Państwowych z Arturem Łochowskim, nadleśniczym Nadleśnictwa Czerniejewo.

Na wystawie ukazane zostały liczne przedmioty związane z pracą leśników i drwali gromadzone od 14 lat przez Jacka Plutę, kolekcjonera i miłośnika regionalnej historii. Zgromadzona kolekcja jest jedną z nielicznych tego typu w kraju. Szczególną wartość dla kolekcjonera mają pamiątki po jego dziadku, który był leśniczym w leśnictwie Karw koło Czerniejewa, w tym przedwojenna mapa kompleksu lasów czerniejewskich.

Wystawę oglądać można do 5 października 2024 r.