POZNAJ ZABYTKI SWOJEJ GMINY:
- KOŚCIÓŁ PARAFIALNY PW. ŚWIĘTEGO ANDRZEJA
Nowa Wieś Królewska
Kościół jest świątynią orientowaną, drewnianą, na podmurówce ceglanej, o formie salowej, z węższym nieco prezbiterium od wschodu zamkniętym trójbocznie. Świątynia jest przykładem małopolskiej odmiany późnogotyckiego kościoła drewnianego. Budowana była prawdopodobnie przez małopolski warsztat ciesielski.
Najstarsza część świątyni tj. prezbiterium i nawa zbudowane są w konstrukcji zrębowej, wzmocnionej lisicami datowana jest na lata 1515-1516. Po północnej stronie nawy i prezbiterium przylegają czworoboczna kruchta oraz czworoboczna zakrystia, zbudowane w konstrukcji ryglowej przed 1737 r. Po stronie zachodniej do nawy przylega, węższa, kwadratowa wieża. Zbudowana jest ona w konstrukcji słupowo-ramowej. Wnętrze nakrywa strop. Ściany budynku od zewnątrz zostały oszalowane pionowo. Nawa i prezbiterium nakryte są wspólnym jednokalenicowym dachem dwuspadowym. Prezbiterium okala szeroki okap. Przedłużona jego połać nakrywa zakrystię i kruchtę. Konstrukcje wieży rozdzielone są szerokim obdaszkiem, a jej szczyt nakrywa dach namiotowy zwieńczony krzyżem. Dachy kryte są gontem drewnianym.
W obiekcie znajdują się liczne zabytki z XVI, XVII i XVIII w. np. późnogotycka polichromia, Grupa Ukrzyżowania na belce tęczowej czy figura św. Anny Samotrzeciej lub renesansowa płaskorzeźba św. Jerzego na koniu walczącego ze smokiem ratującego księżniczkę.
Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków pod nr 2534/A z 01.08.1956. Ujęty jest również w Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków i Gminnej Ewidencji Zabytków Gminy Września (karta nr 27.01).
Chętnych chcących poznać ten obiekt, będący najstarszym zabytkiem drewnianym w gminie Września i powiecie wrzesińskim oraz w grupie 10 najstarszych kościołów drewnianych Wielkopolski zapraszamy na prezentację wystawy, która odbędzie się:
- 1 grudnia o godz. 11.30 w kościele parafialnym w Nowej Wsi Królewskiej,
- 8 grudnia o godz. 16.00 w Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich.
Wystawie towarzyszy publikacja historyczno-albumowa „Królewski kościół – Nowa Wieś pod Wrześnią” (format A4, papier kreda, 160 stron, fotografie archiwalne i współczesne, dokumenty i mapy, historia miejscowości, patronat królewski, unia z Grabowem Królewskim, opisy kościoła i jego wyposażenia z fotografią albumową).