WIZERUNEK WRZEŚNIANINA WYKONANY W 1464 ROKU
dodane: czwartek 8 maja 2025WIZERUNEK WRZEŚNIANINA WYKONANY W 1464 ROKU
W średniowieczu Września była własnością rodu Porajów, wywodzącego się od czeskiego księcia Poraja Sławnikowica, starszego brata biskupa praskiego Wojciecha, świętego i męczennika. Do dziś miasto posługuje się herbem rodowym Porajów jako swoim godłem.
Jednym z najznakomitszych przedstawicieli tego rodu był Bodzęta z Wrześni, syn komesa Bogufała z Wrześni. Bodzęta urodził się około 1290 r. Został duchownym i zaszedł na szczyty hierarchii kościelnej w Polsce. W 1348 r. został biskupem krakowskim. To on około 1350 r. jako właściciel Wrześni swojej rodzinnej miejscowości nadał prawo miejskie. Wystawił także nowy kościół parafialny i dodał do jego wezwania patrona św. Stanisława biskupa męczennika (to taki nasz związek z krakowską stolicą biskupią). Był sprawnym zarządcą diecezji krakowskiej. To on wybudował gotycką katedrę na Wawelu. Wszedł też w spór z królem Kazimierzem Wielkim. Biskup zmarł w 1366 r.
Wizerunek biskupa krakowskiego Bodzęty z Wrześni uwieczniony jest na tablicy fundacyjnej kolegiaty w Wiślicy. Sama kolegiata fundowana była przez króla Kazimierza Wielkiego w 1350 r. Natomiast tablicę fundacyjną ufundował w następnym wieku, w 1464 r. kanonik krakowski Jan Długosz. Na tablicy widnieją postacie: klęczącego króla Kazimierza Wielkiego podarowującego model kolegiaty Najświętszej Marii Pannie z Dzieciątkiem Jezus. Za klęczącym królem stoi biskup krakowski Bodzęta z Wrześni.
Fotografia kolegiaty: wienerberger.pl
Fotografie tablicy fundacyjnej: Muzeum Archeologiczne w Wiślicy
Fotografia pieczęci z herbem Poraj: Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich